Son Haberler

Belarus’ta Sınavsız Üniversite Eğitimi

Sıkı bir çalışma dönemini geride bıraktık. Şimdi seçim zamanı. Belarus’ta sınavsız üniversite eğitimi size hem yabancı dil hem de yüksek kariyer fırsatları sunuyor.

Belarus hakkında

Türkiye’de Beyaz Rusya veya Belarus olarak tanınmaktadır. Litvanya, Letonya, Polonya, Ukrayna ve Rusya ile komşu Kuzey Avrupa ülkesidir. Başkenti Minsk şehridir. Türkiye’de çok merak edilen ülkelerden birisidir. Google Adwords verilerine göre her ay 10.000 ile 100.000 kişi BELARUS kelimesini arattırmaktadır. Bu da çok önemli bir rakamdır.

Resmi dili Rusça olan ülkede farklı bir lehçe olan Beyaz Rusça da kullanılmaktadır. 10 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Ülkede Belarus Rublesi veya diğer ismi ile Beyaz Rusya Rublesi resmi para birimi olarak kullanılmaktadır.

Belarus Üniversiteleri

Belarus’ta farklı alanlarda uzmanlaşmış 30’a yakın üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler genel olarak Tarım, Ekonomi, Tıp ve Eğitim alanlarında eğitim veriyor.

En bilinir Belarus üniversiteleri şunlardır:

– Belarus Cumhurbaşkanlığı Yönetim Akademisi
– Belarus Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Akademisi
– Belarus Devlet Tarım Teknik Üniversitesi
– Belarus Devlet Sanatlar Akademisi
– Belarus Devlet Müzik Akademisi
– Belarus Devlet Tıp Üniversitesi
– Maksim Tank Belarus Devlet Pedagoji Üniversitesi
– Belarus Devlet Tarım Akademisi
– Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi
– Belarus Devlet Ulaştırma Üniversitesi
– Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi
– Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi
– Belarus Devlet Üniversitesi
– Belarus Devlet Beden Eğitimi Üniversitesi
– Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi
– Yüksek Devlet İletişim Koleji
– Minsk Devlet Yüksek Havacılık Koleji
– Minsk Devlet Makine Mühendisliği Koleji
– Baranoviçi Devlet Üniversitesi
– Brest Devlet Teknik Üniversitesi
– A.S. Puşkin Brest Devlet Universitesi
– Vitebsk Devlet Halkların Kardeşliği Nişanı Tıp Üniversitesi
– Vitebsk Devlet Teknoloji Üniversitesi
– P.M. Maşerov Vitebsk Devlet Üniversitesi
– Gomel Devlet Tıp Üniversitesi
– P.O. Suhoy Gomel Devlet Teknik Üniversitesi
– Fr. Skorina Gomel Devlet Üniversitesi
– Belarus Cumhuriyeti Acil Durum Bakanlığı Gomel Mühendislik Enstitüsü
– Grodno Devlet Tarım Üniversitesi
– Grodno Devlet Tıp Üniversitesi
– Yanka Kupala Grodno Devlet Üniversitesi
– Mogilev Devlet Gıda Üniversitesi
– A.A. Kuleşov Mogilev Devlet Üniversitesi
– A.D. Saharov Uluslararası Devlet Çevrebilimsel Üniversitesi
– Minsk Suvorov Askeri Lisesi
– Polesye Devlet Üniversitesi
– Polotsk Devlet Üniversitesi

Belarus’ta Öğrenci Yaşamı

Üniversite veya dil kursunuz boyunca Belarus’ta yurtlarda veya kiraladığınız evlerde kalabilirsiniz. Yurtlar çok modern. 1, 2 veya 3 kişilik odalarda kalabilirsiniz. Yurtlarda spor salonları, kesintisiz internet, TV mevcuttur. Yurt ücretleri aylık 20 – 50 $. Ev kiralarıda yine aylık 350 $ civarı. Bu yazdığımız fiyatlar büyük şehirlerde.

Belarus’ra Rusça Dil Kursu

Hep derler ya yabancı dil memleketinde öğrenilir diye. Çok doğru bir tespit. Türkiye’de Rusça dil kursuna giderek birşeyler öğrenmeniz çok zor. Belki 3 4 senede ancak öğrenirsiniz. Ancak Rusdilli bir memlekette Türkiye’de 3 – 4 senede öğreneceğiniz dil bilgisinizi 6 ayda öğrenirsiniz.

Belarus hem sakin ülke olması, hem de dil kursu fiyatlarının ve yaşam pahalılığının Rusya’ya göre iyi olması sebebiyle Rusça öğrenmek için ideal ülke diyebiliriz.

Belarus Eğitim Sistemi

Belarus eğitim sistemi konusunda Avrupa’ya entegre hareket ediyor. Ülkedeki eğitim sistemi Bologna sistemi. Belarus Üniversitelerinden alacağınız diplomalar tüm dünyada ve özellikle de Avrupa’da geçerlidir.

Üniversitelerde eğitim dili Rusça ve İngilizcedir. İsteyen Rusça isteyenler ise İngilizce eğitim veren fakülteleri seçebilmektedir.

Üniversite Ücretleri

Belarus’ta üniversite eğitimi ücretlidir. Fakülte ve bölümlerine göre değişmekle birlikte yıllık ortalama 2.000$ ile 5.000$ arasındadır.

Üniversite Kayıt

Sınavsız üniversite eğitimi dediğimiz şey işte tam da budur. Belarus’ta üniversiteye kayıt olmak için herhangi bir sınava girmek şartı yoktur. İstediğiniz üniversiteye sınavsız kayıt ola bilirsiniz. Sadece LİSE DİPLOMASI ile kayıt yaptırabilirsiniz.

Belarus sizlere hem dünyanın en çok kullanılan dillerinden Rusça öğrenme, hem de hayalini kurduğunuz fakülteyi bitime fırsatı sunuyor. Bu fırsat kaçmaz.

Daha fazla bilgi ve kayıt için lütfen bizimle irtibata geçin. Size bir telefon kadar yakınız.

0 553 286 36 29

Yazar Gonca

Birincil amacımız ziyaretçilerimize dolu dolu bir site sunabilmektir. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazmaktayız.

4 Yorum

 1. Aydan Karabacak

  11 Nisan 2017 at 11:14

  Belarus üniversitelerinde eğitimin seviyesi nedir? Bu konuda da bilgi verir misiniz? Ben Minsk şehrinde Uluslararası İlişkiler okumak istiorum. Arkadaşım ise İşletme okumak istiyor. Orada İngilizce ve Rusça da öğrenip kendimizi geliştirmek istiyoruz. Türkiye’ye dönünce aranan yönetici olmak için kariyerimizi iyi kurmmız lazım.

  Bunun için de Rusya mı daha uygun bir ülke yoksa Belarus mu? Belarus sınavsız üniversite eğitimi sağlıyorsa bunu değerlendirmem lazım. Çünkü LYS puanımın yüksek geleceğini pek sanmıyorum. Fazla çalışmadım.

  • Gonca

   11 Nisan 2017 at 15:06

   Öncelikle çok iyi derecede Rusça öğrenebilirsiniz. İngilizce belki üst seviye öğrenemezsiniz. Çünkü anavatanı değil. Etrafınızdaki herkes Rusça konuşuyor olacak.

   İşletme ve Uluslararası İlişkiler okumak ise biraz farklı bir durum. Sadece okulla iş bitmiyor. Kendinizi de geliştirmeniz lazım. Yoksa Belarusta üniversite eğitimi çok iyi. Özellikle Minsk üniversiteleri çok kaliteli eğitim veriyor.

 2. Jale Soylu

  14 Nisan 2017 at 11:05

  Belarus’ta eğitim masrafları nedir tam olarak yazarmısınız. Beyaz Rusya üniversite ücretleri, yatakhane ücretleri, kira ücretleri ve diğer sosyal yaşam ücretleri.

  Bir de Beyaz Rusya iklimi, insanları, yabancılara bakışları hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. Gitmeden önce her şeyi bilelim de sonra sürpriz yaşamayalım.

  • Gonca

   9 Mayıs 2017 at 12:32

   Her yabancı ülkede olduğu gibi Belarus’ta Üniversite Eğitimi ücretleri fakülteye, şehre ve okunacak bölüme göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple bize hangi fakültede eğitim almak istediğinizi belirtirseniz ona göre sizi yönlendirebilir, detaylı bilgi verebiliriz.

   Beyaz Rusya iklimi ve coğrafiş bilgileri ile ilgili Wikipedia sayfasında şu bilgiler yazıyor. Faydalı olacağını düşünüyorum.

   Beyaz Rusya (Belarus) denize kıyısı yoktur; toprakları gayet düz ve birçok geniş bataklık arazileri bulunmaktadır. 2005’te Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir tahmine göre, Belarus’un %40’ı ormandan ibarettir. Belarus’ta birçok dere ve 11.000 adet göl bulunmaktadır. Üç tane büyük nehir, ülkenin topraklarından geçmektedir: Neman, Pripyat ve Dinyeper. Neman, batıya doğru Baltık Denizi’ne, Pripyat doğuya doğru Dinyeper’e ve Dinyeper ise, güneye doğru Karadeniz’e akmaktadır. Belarus’un en yüksek noktası, 345 metre yükseklikteki Dzyarjınskaya Hara (Dzyarjınsk Tepesi), en alçak noktası ise Neman Nehri’nde bulunan 90 metre yükseklikte olan bir noktadır. Beyaz Rusya’nın ortalama rakımı, deniz seviyesi üstünde 160 metredir. Ocak ayındaki ortalama ısı derecesi -6°C olmasıyla birlikte ülkenin kışları sert; yazda ise ortalama derece 18 °C ve genellikle serin ve nemlidir. Beyaz Rusya’nın senevi -yıllık- ortalama yağış oranı 550 milimetreden 700 milimetreye dağılır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir