Kedi Kısırlaştırması Nasıl Yapılır? 

Kedi kısırlaştırması veteriner hekimler tarafından canlının üreme becerilerine son verilme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Kısırlaştırma yaygın ve rutin bir operasyondur. Kısırlaştırma işlemi anestezi eşliğinde erkek kedilerin testislerinin, dişi kedilerde ise rahim ve yumurtalıkların alınması ile gerçekleşir. Kedilerin kısırlaştırılma durumu, kedilerin üremesini kontrol altına alınmasının beraberinde, canlının sağlık fonksiyonlarını dengeler. Bunun yanında kanser gibi riskli hastalıkların önüne geçmekle beraber kedinin ömrünün uzamasında büyük rol oynar.

Kedi Kısırlaştırma Neden Gereklidir?

Bir dişi kedi yılda 3 kez doğurabilir. Hızlı bir şekilde üreyebilen kedi türünün bunun yanında bakımı, sorumluluklarını ve masrafını beraberinde getirir. Kedi nüfusunu kontrol altına alabilmek ve onlarla daha iyi ilgilenip, güzel hayat sunabilmek için kısırlaştırmak iyi bir kontrol yöntemidir.

Kısırlaştırma işleminin bir diğer faydası ise cinsel yolla bulaşan kedi AIDS’i olarak bilinen FIV’e  (kedi immün yetmezlik virüsü) yakalanma riski azalır. Bunların yanında rahim tümörü, meme kanseri, testis hastalıkları gibi yüksek riskli ölümcül hastalıklarının yakalanma riskini azaltarak, sevimli dostlarımızın ömrünü uzatmaktadır.

Kısırlaştırılmamış kedi, refleks gereği evden kaçmaya çalışabilir. Bu durumda kaçan kediyi dışarıda: trafik kazası, dışarıda yaşayan diğer kedilerle kavga teşebbüsü , açlık, susuzluk, soğuğa karşı dirençsizlik, hastalık kapma, yaralanma, enfeksiyon kapma gibi aksilikler bekliyor. Bunlara göz yummak, patili dostlarımızın ölümüne göz yummakla eşdeğer. Kısırlaştırmak tabi ki kediyi tamamıyla evde güvende tutamaz. Fakat az önce belirtmiş olduğumuz sonuçların, pek çoğuna kalkan olmakla beraber, canlının refah seviyesini daha da artmasında büyük rol oynuyor.

Kızgınlığa giren kedileri ruh halleri bakımından incelediğimizde, daha huzursuz ve agresif olur. Kısırlaştırma operasyonuyla sonrasında kediler daha uyumlu, sakin, evcimen hayvanlara dönüşür. Kısırlaştırma işlemi tamamıyla onların sağlığı için yapacağımız önemli bir yatırımdır.

Kedi Kısırlaştırma Planı Nasıl Yapılmalıdır?

Kedi kısırlaştırma uygulaması, kedi sahiplerini ikilemde bıraktığı gözlemlenmektedir. Bunun sebeplerinden bir tanesi ise; kedilerin de anne baba duygularını yaşanması, yaşatılması isteği olarak karışımıza çıkıyor. Kedilerin, insanların aksine anne baba içgüdüleri yoktur. Velhasıl dişi kediler doğum yaptıkça vücudunun yıprandığı ve sağlığının zayıfladığı bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır. Dolayısıyla yaş fark etmeksizin, veteriner kliniğinde yapılan kontroller dahilinde randevu alınarak, bu işlem kolayca gerçekleştirilir. Kediler kızgınlığa girdikçe, kanser olması doğru orantıda yükseldiğinden kedilerin; cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırılması, zaman yönetimi açısından önemlidir. Kedilerin kızgınlık dönemi başladığında; kısırlaştırma işlemi yapılamaz söylentisi, halkımızca çok yaygın bir yanılgıdır. Zararından çok tıbbi açıdan düşündüğümüzde bu işlemler daha rahat bir şekilde tedavi edilir.

Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Operasyon sonrası süreçte, ilk 24 saat çok önemlidir. Ameliyat sonrası evine dönen tüylü dostlarımıza; sıcak, karanlık ve sessiz bir ortam oluşturmak, iyileşmesini hızlandırmak için ideal niteliklerdir. Evde özellikle çocuk veya hayvan varsa onlardan izole etmeli, stressiz bir ortam oluşturmalıdır. Anestezinin etkisinde olan kediler; Normalinden daha yavaş hareket etmesi, sürekli uykulu durumunda olması, idrarında kan görülmesi ve kusması gayet olağandır. Anestezi etkisi geçmeye başlayınca, az miktarda su ve mama verilmesi yerindedir. Aynı zamanda porsiyon miktarının değişimi ve yağsız kısır mamaya geçilmesi, kedinin sağlığı açısından önemlidir.  Kedilerin ameliyat sonrası dikişleri iyileşme sürecinde onlarla aktif oyun oynanmaması gerekmektedir. Kedilerin dikişlerini yalamaması ve sökmesini engellemek için kişi, kedisini yakından takip etmesi gerekmektedir. Bunun için Elizabeth yaka kullanılması, bu durumu engelleyecek pratik bir karar olacaktır. Bu süreçte operasyon bölgesinde şişlik, kızarıklık, ve iltihaplanma olduğu gözlemlendiği anda hekime gösterilmesi gerekmektedir. Bahsettiğimiz önlemler alındığı taktirde kedimizin iyileşmesini ve tekrar hayatına sağlıklı bir şekilde dönmesini hızlandırmış oluruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir