Kayyım nedir? Kayyım nasıl atanır? 105 Bin TL Maaş

Kayyım Nedir? Kayyım nasıl atanır?

Son günlerde birbiri ardına bazı firmalara kayyım atanınca halkın dikkatini çekti. Hele son Kaynak Holding şirketine atanan kayyımlara 150 bin TL verileceği duyurulunca herkes arama motorlarına saldırdı. Kayyım nedir? Kayyım nasıl atanır? Kayyım nasıl olunur? gibi aramalarla bilgi sahibi olmaya çalışıyor herkes.

Peki gerçekten kim bu kayyımlar? Nasıl bu duruma gelirler? Biraz araştırma yaptık. İşte araştırma neticelerimiz.

Kayyım nedir?

Kayyımlar belirli işleri görmek veya mal varlığını yönetmek için geçici süreyle atanan yöneticilerdir. Kayyımın hangi hallerde atandığına ilişkin esaslar, Medeni Kanun kapsamında şu şekilde açıklanıyor:

Kayyım nasıl atanır?

Hukuken kayyımlığı gerektiren haller:

MADDE 426.- Vesayet makamı, aşağıda yazılı olan veya kanunda gösterilen diğer hâllerde ilgilisinin isteği üzerine veya re’sen temsil kayyımı atar.

MADDE 427.- Vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan mallar için gereken önlemleri alır ve özellikle aşağıdaki hallerde bir yönetim kayyımı atar.

MADDE 428.- İsteğe bağlı kısıtlama sebeplerinden biri varsa, ergin bir kişiye kendi isteği üzerine bir kayyım atanabilir.

Gonca

Birincil amacımız ziyaretçilerimize dolu dolu bir site sunabilmektir. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazmaktayız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir