
TSMC, 15 Ekim 2026 tarihli bülteniyle 2026'nın üçüncü çeyreğinde 1.494,24 milyar Yeni Tayvan Doları (NT$) konsolide gelir ve 763,06 milyar NT$ net kâr açıkladı; brüt marj yüzde 66,4 oldu. Şirket dördüncü çeyrek için kendi rehberliğini de yayımladı.
TSMC, dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisidir: çipleri kendi markasıyla satmaz, başka şirketlerin tasarladığı çipleri üretir. Bu sayfadaki bütün rakamlar şirketin yatırımcı ilişkileri sayfasında yayımlanan basın bülteninden ve Management Report belgesinden alınmıştır; haber sitelerinin özetlerinden rakam aktarılmamıştır.
Künye
| Şirket | TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) |
| Dönem | 2026 üçüncü çeyrek (30 Eylül 2026'da sona eren dönem) |
| Açıklama tarihi | 15 Ekim 2026 |
| Konsolide gelir | 1.494,24 milyar NT$ (46,72 milyar ABD doları) |
| Net kâr | 763,06 milyar NT$ |
| Seyreltilmiş hisse başına kazanç | 29,43 NT$; ADR birimi başına 4,60 ABD doları |
| Brüt marj / işletme marjı | Yüzde 66,4 / yüzde 58,7 |
| Kaynak | TSMC basın bülteni ve Management Report |
Üçüncü Çeyrekte Açıklanan Rakamlar
Bültene göre konsolide gelir 1.494,24 milyar NT$, yani 46,72 milyar ABD doları oldu. Önceki yılın aynı çeyreğine göre artış NT$ bazında yüzde 50,9, dolar bazında yüzde 41,2; ikinci çeyreğe göre artış NT$ bazında yüzde 17,6, dolar bazında yüzde 16,2. İki para biriminde oranların farklı çıkması bir çelişki değildir; kur etkisinden kaynaklanır.
Net kâr 763,06 milyar NT$ oldu. Yıllık artış yüzde 68,7, çeyreklik artış yüzde 8,0. Bazı özetlerde geçen "yüzde 69" ifadesi yüzde 68,7'nin yuvarlamasıdır ve yıllık kıyastır. Net kâr marjı yüzde 51,1 olarak bildirildi.
Marjlar ve Teknoloji Payları
Brüt marj yüzde 66,4, işletme marjı yüzde 58,7 oldu. Management Report'a göre brüt marj ikinci çeyreğe kıyasla 1,3 puan düşük; belge bunun nedeni olarak N2 (2 nanometre) teknolojisinin ilk üretim artışından doğan marj etkisini gösteriyor.
Gofret gelirinin teknoloji düğümlerine dağılımı şöyle bildirildi: 2 nm yüzde 8, 3 nm yüzde 33, 5 nm yüzde 28, 7 nm yüzde 10. 7 nm ve daha gelişmiş düğümlerin toplamı gofret gelirinin yüzde 79'u. Management Report'a göre platform dağılımı ise HPC (yüksek performanslı hesaplama) yüzde 68, akıllı telefon yüzde 21, IoT yüzde 4, otomotiv yüzde 4, dijital tüketici elektroniği yüzde 1 ve diğer yüzde 2'dir. Platform yüzdeleri bu sayfada yalnızca Management Report'a dayandığı için tek kaynaklıdır.
Sermaye Harcaması: Çeyrek ve Yıllık Bütçe Farkı
En sık karıştırılan rakam sermaye harcamasıdır. Üçüncü çeyrekteki harcama 13,84 milyar ABD doları oldu; yılbaşından çeyrek sonuna kadar toplam harcama 40,64 milyar dolara ulaştı. Şirketin mali işlerden sorumlu yöneticisi Wendell Huang, earnings call'da 2026 yıllık sermaye bütçesinin 60 ile 64 milyar dolar arasında olduğunu yeniden teyit ettiğini söyledi. Yani 60-64 milyar dolar bu çeyreğin harcaması değil, tüm yılın bütçesidir ve yeni bir açıklama değil, tekrarlanan bir bilgidir.
Dördüncü Çeyrek İçin Şirketin Kendi Rehberliği
TSMC dördüncü çeyrek için 52,3 ile 54,3 milyar dolar gelir, yüzde 65 ile 67 brüt marj ve yüzde 56,5 ile 58,5 işletme marjı rehberliği verdi. Marj rehberliği 1 ABD doları = 31,8 NT$ kur varsayımına dayanıyor. CEO C.C. Wei, 2026 tam yıl gelir artışının dolar bazında yaklaşık yüzde 44 olacağını söyledi. Bunlar şirketin kendi rehberliğidir; bu sayfa gerçekleşeceklerini söylemez ve kendi öngörüsünü eklemez.
Aynı gün açıklanan başka bir yarı iletken sonucunu okumak isterseniz ASML'nin 2026 üçüncü çeyrek sonuçları sayfasına, sektörün üretim yatırımlarına dair bir başka açıklama için GlobalFoundries'in New York'taki iki fab duyurusuna bakabilirsiniz.
Bu Sayfada Ne Yok?
- Hisse yorumu yok. Hisse fiyatı, beklenti karşılaştırması ve fiyat hedefi bu sitede yazılmaz.
- Dördüncü çeyrek net kâr ve hisse başına kazanç rehberliği yok. Belgelerde verilmediği için yazılmadı.
- Net kârın dolar karşılığı yok. Bülten dolar karşılığını vermedi; kendi çevirimiz yazılmadı.
- Yıllık brüt marj kıyası yok. Bu çalışmada belgeden alınmadı.
- Sunumdan platform payı doğrulaması yok. Platform yüzdeleri yalnızca Management Report'a dayanıyor.
- Texas genişlemesi ve üçüncü taraf projeler yok. Bu belgelerde doğrulanmadı; ikincil haberlerdeki ifadeler aktarılmadı.
- 2 nm payının ilk kez ayrı raporlandığı iddiası yok. Doğrulanamadığı için yazılmadı.
Sık Sorulan Sorular
TSMC 2026 üçüncü çeyrekte ne kadar gelir açıkladı?
Bültene göre konsolide gelir 1.494,24 milyar NT$, dolar karşılığı 46,72 milyar ABD doları oldu.
Net kâr kaç NT$ oldu?
763,06 milyar NT$. Yıllık artış yüzde 68,7, çeyreklik artış yüzde 8,0.
60-64 milyar dolar çeyrek harcaması mı?
Hayır. Bu aralık 2026 yıllık sermaye bütçesidir; üçüncü çeyrek harcaması 13,84 milyar dolar olarak bildirildi.
Brüt marj yükseldi mi düştü mü?
Yüzde 66,4 oldu ve ikinci çeyreğe göre 1,3 puan düştü. Management Report bunu N2 teknolojisinin ilk üretim artışına bağlıyor.
Dördüncü çeyrek için şirket ne dedi?
Gelir için 52,3 ile 54,3 milyar dolar, brüt marj için yüzde 65 ile 67 rehberliği verdi. Bu şirketin kendi rehberliğidir.
Rakamlar nereden alındı?
TSMC'nin yatırımcı ilişkileri sayfasındaki basın bülteni, Earnings Release ve Management Report belgelerinden.
Kaynak ve kapsam: TSMC basın bülteni (pr.tsmc.com, 15 Ekim 2026), 3Ç26 Earnings Release ve Management Report (investor.tsmc.com). Hisse yorumu, beklenti karşılaştırması, dördüncü çeyrek net kâr rehberliği ve net kârın dolar karşılığı belgelerde bulunmadığı veya bu sitede yazılmadığı için sayfada yoktur.






Yorumlar (0)
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın.