
Arm, 4 Kasım 2026’da 30 Eylül 2026’da sona eren 2027 mali yılı ikinci çeyreğinin gelirini 1,443 milyar dolar (yıllık %27 artış), GAAP net kârını 130 milyon dolar, non-GAAP net kârını 566 milyon dolar olarak açıkladı; iki kâr tanımı arasındaki fark çok büyük.
Künye
| Duyuru tarihi | 4 Kasım 2026, Arm Newsroom ve SEC’e sunulan hissedar mektubu |
|---|---|
| Dönem | 2027 mali yılı 2. çeyrek (Temmuz–Eylül 2026); çeyrek 30 Eylül 2026’da bitti |
| Toplam gelir | 1.443 milyon dolar, yıllık %27 artış (önceki yıl 1.135 milyon dolar) |
| Lisans ve diğer gelir | 773 milyon dolar, yıllık %50 artış |
| Royalty geliri | 670 milyon dolar, yıllık %8 artış |
| GAAP net kâr / seyreltilmiş hisse başı kâr | 130 milyon dolar / 0,12 dolar (yıllık %45 düşüş) |
| Non-GAAP net kâr / hisse başı kâr | 566 milyon dolar / 0,52 dolar |
| Yıllıklandırılmış sözleşme değeri (ACV) | 1.790 milyon dolar, yıllık %12 artış |
Arm Ne Açıkladı?
Arm’ın 4 Kasım 2026 tarihli duyurusuna göre şirketin 2027 mali yılı ikinci çeyrek geliri 1,443 milyar dolar oldu. Arm’ın mali yılı Nisan’da başlıyor ve Mart’ta bitiyor; bu yüzden “2027 mali yılı ikinci çeyreği” takvim olarak Temmuz–Eylül 2026 dönemine denk geliyor. Newsroom sayfasında gelir ve büyüme oranları yer alıyor; GAAP net kâr ve hisse başı kâr gibi ayrıntılar ise aynı gün SEC’e sunulan hissedar mektubunda veriliyor.
Toplam gelirin yıllık %27 artışı büyük ölçüde lisans ve diğer gelir kaleminden geliyor: 773 milyon dolar ile bu kalem yıllık %50 büyüdü. Royalty geliri ise 670 milyon dolar ile yıllık %8 arttı. Mektup, lisans gelirinin birkaç büyük sözleşmenin zamanlamasına bağlı olarak dalgalanabildiğini de belirtiyor. Dolayısıyla toplam gelirdeki artışı royalty büyümesi gibi okumak doğru olmaz.
GAAP ve Non-GAAP Farkı
Haberlerde en çok öne çıkan hisse başı kâr rakamı 0,52 dolar; ancak bu non-GAAP bir ölçüdür. GAAP esasına göre seyreltilmiş hisse başı kâr 0,12 dolar, GAAP net kâr 130 milyon dolar ve her ikisi de önceki yılın aynı çeyreğine göre yaklaşık %45 düştü. Non-GAAP net kâr 566 milyon dolar ile yıllık %36, non-GAAP hisse başı kâr yıllık %33 arttı. İki ölçü arasındaki fark, şirketin non-GAAP hesabında dışarıda bıraktığı kalemlerden kaynaklanıyor; bu sayfada o kalemler tek tek yorumlanmıyor.
Faaliyet tarafında GAAP faaliyet kârı 201 milyon dolar (marj %13,9), non-GAAP faaliyet kârı 638 milyon dolar (marj %44,2). GAAP brüt kâr marjı %97,1, non-GAAP brüt kâr marjı %97,9.
Veri Merkezi ve Sevkiyat Verileri
Arm, veri merkezi royalty gelirinin yıllık bazda iki katına çıktığını ve fiziksel yapay zekâ royalty gelirinin %50 arttığını açıkladı. Ortakların bildirdiği Arm tabanlı çip sevkiyatının ilk kez 10 milyarı aştığı da mektupta yer alıyor. Mektup ayrıca Arm tabanlı bilgisayarların küresel sevkiyatın yaklaşık %20’sine ulaştığını söylüyor. Bunlar şirketin kendi ifadeleridir; bağımsız bir kaynakla karşılaştırılmadı.
Mektup bir de ileriye dönük hedef içeriyor: şirket, kendi geliştirdiği AGI CPU ürününün 2027 ve 2028 mali yıllarında toplam 2 milyar dolara kadar gelir getirebileceği yönündeki güveninin arttığını yazıyor ve ilk ticari teslimatların 2027 mali yılının dördüncü çeyreğinde beklendiğini belirtiyor. Bu bir hedeftir; gerçekleşmiş gelir değildir.
Şirketin Kendi Beklentisi
Arm üçüncü çeyrek için kendi beklentisini (guidance) yayımladı: gelir 1,54 milyar dolar artı eksi 50 milyon dolar, non-GAAP seyreltilmiş hisse başı kâr 0,56 dolar artı eksi 0,04 dolar. Bu beklenti yalnızca non-GAAP esaslı; şirket GAAP karşılığını makul çabayla hesaplayamadığını belirtiyor. Bu sayfa bu rakamları yalnızca şirketin beklentisi olarak aktarır, gerçekleşeceği anlamına gelmez ve bir yorum içermez.
Arm ile aynı dönemde bu sitede ele alınan yarı iletken gündemi için TSMC’nin 3. çeyrek sonuçları sayfamıza bakabilirsiniz.
Bu Sayfada Ne Yok?
- Hisse fiyatı tepkisi, analist beklentileriyle karşılaştırma ve yatırım yorumu: bu sayfa yatırım tavsiyesi içermez.
- Temettü: mektupta temettü açıklaması yok.
- Türkiye’ye dair bilgi: kaynaklarda Türkiye’den söz edilmiyor.
- Çeyreğe göre (bir önceki çeyrekle) karşılaştırma: kaynakta verilmiyor; tüm yüzdeler yıllıktır.
- GAAP esaslı üçüncü çeyrek beklentisi: şirket vermiyor.
- Non-GAAP düzeltme kalemlerinin tek tek yorumu: bu sayfada yapılmadı.
- Arm’ın yatırımcı ilişkileri sitesi: bot engeli nedeniyle okunamadı, aynı belge SEC kopyasından okundu.
Sık Sorulan Sorular
Arm’ın ikinci çeyrek geliri ne kadar?
Arm’a göre 30 Eylül 2026’da biten çeyrekte gelir 1.443 milyon dolar; bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27 arttı.
0,52 dolarlık hisse başı kâr GAAP mı?
Hayır. 0,52 dolar non-GAAP seyreltilmiş hisse başı kârdır. GAAP seyreltilmiş hisse başı kâr 0,12 dolardır.
GAAP net kâr neden düştü?
Arm GAAP net kârının 130 milyon dolara indiğini, önceki yıl 238 milyon dolar olduğunu bildiriyor. Düşüşün ayrıntılı gerekçesi bu sayfada yorumlanmadı.
Royalty gelirini ne kadar arttı?
Royalty geliri 670 milyon dolar ile yıllık %8 arttı. Toplam gelirdeki %27’lik artış asıl olarak lisans gelirinden geldi.
Üçüncü çeyrek beklentisi nedir?
Arm gelir için 1,54 milyar dolar artı eksi 50 milyon dolar, non-GAAP hisse başı kâr için 0,56 dolar artı eksi 0,04 dolar beklentisi verdi. Bu şirketin kendi beklentisidir.
Arm’ın mali yılı ne zaman başlıyor?
Mali yıl Nisan’da başlayıp Mart’ta bitiyor; 2027 mali yılı 31 Mart 2027’de sona erecek.
Kaynak ve kapsam: Bilgiler Arm Newsroom’daki 4 Kasım 2026 tarihli ikinci çeyrek duyurusundan ve aynı gün SEC’e sunulan 6-K belgesindeki hissedar mektubundan okunmuştur. Temettü, çeyreğe göre karşılaştırma, GAAP beklentisi, hisse fiyatı ve Türkiye verisi kaynaklarda bulunmadığından veya yayın ilkeleri gereği yazılmamıştır. Veri tarihi: 5 Kasım 2026.






Yorumlar (0)
Henüz yorum yok. İlk yorumu siz yapın.