Coca Cola Nasıl Yapılıyor? Gizli Formülü Var mı?

Coca ColaCoca Cola hakkında efsaneler üretilen dünyanın en büyük firması. Yüzlerce efsane geziyor içecek hakkında. Böcekten üretildiğinden tutun, Coca Cola logosundaki şifrelere kadar. Peki aslında Coca Cola nasıl üretiliyor, yapılıyor? Herhangi bir gizli formülü var mıdır?

Coca Cola Tarihçesi

Coca Cola 8 Mayıs 1886 senesinde kurulmuş. 130 yıllık geçmişi olan bir firma. John Pemberton tarafından kurulmuş. Kuzey Kore dışında dünyada tüm ülkelerde bulunmaktadır. 2016 yılı itibariyle dünya çapında 123 bin çalışanı var. 2015 yılı net karı 7 milyar dolar.

Coca Cola Efsaneleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Coca Cola hakkında yüzlerce binlerce efsaneler geziyor ortalıkta. Bunlardan birkaç tanesi;

 • Coca Cola formulünü dünyaa sadece 3 kişi biliyor. Bunlar aynı anda uçağa binmiyorlar, üçü de aynı anda birarada bulunmuyor.
 • Çay bardağı hacminde 40 küp  şekere eşdeğer şeker vardır.
 • Coca Cola içeceğinin içinde kokain bulunmaktadır.
 • Coca Cola açılınca içindeki bütün sıvının dışarı fışkırmasını sağlayacak kadar sallayabilen insanlara %1 hisse verip ortak yapıyorlarmış. Şu ana kadar dünyada ikisi brezilyadan toplam dört kişi çıkmış bunu yapabilen.
 • Coca Cola’nın formülü ABD’de bir kasada saklanıyormuş. Dünyada bu kasanın şifresini bilen sadece iki kişi varmiş. Ve bu iki kişiden biri uçaktayken diğeri mutlaka yerde olmalıymış.
 • Neil Armstrong 1969 yılında aya gittiği zaman yanında, orada tanişabileceği uzaylılar için bir koli Coca Cola götürmüş.

Bunlar gibi daha birçok efsane geziyor ortalıkta. Ancak hangilerinin gerçek, hangilerini uydurma olduğunu bulabilmek o kadar da kolay değil.

Coca Cola Nasıl Üretiliyor?

Kendi anlatımları doğrultusunda yazacak olursak; Tanklardan bazılarında su, bazılarında şurup hazırlanıyormuş. Dünyanın birçok ülkesinde fabrikaları bulunduğu için tatlar aynı olsun diye oranlar kontrol ediliyormuş. Sonra kutular hazırlanıyor ve el değmeden cam ve pet şişelere dolduruluyor.

Daha sonra kalite kontrolden geçriliyor. Etiketler basılıyor. Ve sonra da satış için bayilere gönderiliyormuş.

Coca cola hakkında bilinenler bunlar.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

2 Responses

 1. Sevda Korkmaz dedi ki:

  Hayatımda hiç Coca Cola içmedim. İçmek de istemiyorum. İçinde ne var bilinmez ama saklıyorlarsa kesin birşey vardır. Bu domuz kanı mı olur, böcek mi olur bilemem.

  Yada sağlık için zararlı başka bir kimyevi de olabilir. En güzel yerli malı tüketmek. Ancak her yerli amlını da değil.

  Ben TORKU tüketmiyorum mesela. Yabancı ürünlerden bir farkı olduğunu düşünmüyorum

 2. Sibel Kalyoncu dedi ki:

  Coca Cola gidiyor Filistin’e 4 tane fabrika açıyor, yüzlerce filistinliye iş ikmanı sağlıyor. Yine de kimseye yaranamıyor. Kendiniz diyorsunuz Coca Cola efsaneleri diye.
  Yahu Coca Cola üretim yapmadan önce mutlaka Amerikan Sağlık Bakanlığından filan izin alıyordur. Bunun için de içeriği sunuyordur bakanlığa. Ne demek formülü sadece 2 kişi biliyor. Bu mümkün değil.
  Coca Cola nasıl üretiliyor yetkili organlarca bellidir. Sırf düşmanlık yapacağım diye çok fazla kasmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir