Dolandırıcılığı Fark Edin ve Uzak Durun

Günlük hayatta karşılaşabileceğiniz dolandırıcılık girişimleri hakkında kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz. 
Kredi için kişilere değil bankalara ve yetkili kuruluşlara başvurun. Başkası adına kredi çekilemez, aracı olunamaz, kredi verilmesi kolaylaştırılamaz. Sizin adınıza kredi sürecini yürütebileceğini söyleyen kişilere itibar etmeyin. 
Bir günde binlerce lira kazanç vadedenlere inanmayın. Yüksek kazanç vaadinde bulunan bilgilendirmelere karşı çok dikkatli olun. Güvenilirliğinden emin olmadığınız hiçbir kanala yatırımlarınızı yönlendirmeyin, para transferi yapmayın. 
Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Sosyal medya ya da internet sitelerinde kişisel bilgilerinizi paylaşmanız karşılığında verilecek çek ya da indirim kodlarını kabul etmeyin. 
Satın almayı düşündüğünüz ürünün fiyatı emsallerinden çok daha ucuzsa, bir kez daha düşünün. Emsallerinden çok cazip fiyat ya risklidir ya da dolandırıcılıktır. Alışverişlerinizi güvenilirliğinden emin olduğunuz e-ticaret sitelerinden yapmaya dikkat edin. 
Ekonomik destek, yardım gibi konuları resmi makamlardan teyit edin. Resmi makamlardan teyit etmeden bu bilgilendirmelere güvenerek kesinlikle bilgilerinizi paylaşmayın, parasal işlem yapmayın. 
Araç kiralarken, otel rezervasyonu yaparken dikkatli olun. Otel rezervasyonlarınızı ve araç kiralamalarınızı herkes tarafından bilinen güvenilir sitelerden ya da bizzat acentelerinden yapın. İşlem öncesi tanımadığınız bir hesaba para transferi yapmanız talep edilirse bir kez daha düşünün. 
İş tekliflerine açık olabilirsiniz, ama dolandırıcılığa kanmayın. Tanımadığınız telefon numaralarından SMS ya da e-posta ile gelen iş tekliflerini dikkate almayın, gelen mesaj içerisindeki bağlantılara tıklamayın ve gönderen numarayı engelleyin. 

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir