Dünyayı Kendisine Hayran Bırakan 10 Dahi Genç

Kimisi dah 18 aylıkken okuma yazma öğrenir, kimisi 2 3 yaşında iken çok güzel müzik aletleri kullanır. İşte yetenekleri ile dünyayı kendisine hayran bırakan 10 dahi genç ve yaptıkları.

Wolfgang Amadeus Mozart
Klasik müziğin dahilerinden biri. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. 15 yaşından beri operaları ile herkesin gönlünde taht kurmuştur.

Arthur Rimbaud
37 yıl yaşadı. Kısa yaşamı fakirlikle geçti. Sadece 3 yıl şiir yazıp. 20 yaşından sonra seyahatlere çıktı. Dünya bu 3 yıllık yaratıcılığına göre ona her zaman minnettardır.

Évariste Galois
Modern cebrin ve grup teorisinin kurucusudur. Kendisi de bu buluşu genç yaşlarında yaptı. Galois teorisinin önemi alan kuramı ve grup teorisi arasında bir köprü olmasıdır. Son yüzyılda matematiğin her alanında Galois’in düşünceleri şu veya bu şekilde uygulamasını bulmuştur. 20 yaşında düelloda öldürüldü.

Nikolay Dobrolyubov
25 yaşında vefat etmiş. Bu kısa ömürde rus edebiyatının en parlak yüzlerinden birisi olmayı başardı. Eleştiride, şiirde kalemini denemiştir. İvan Gonçarov’un “Oblamov” romanı hakkında yazdığı tahlil yazısı eserin kendisi kadar ünlüdür.

Mihail Yuryeviç Lermontov
“Zamanımızın Bir Kahramanı” gibi mükemmel bir romanın yazarı. Büyük Rus şairi. 26 yaşında düelloda öldürüldü. Geriye onun herkesin gönlünde taht kuracağı eserleri kaldı.

Otto Weininger
Avusturyalı filozof. 23 yaşında öldü. “Cinsiyet ve karakter” adlı ünlü kitabı 22 yaşında yazmıştır.

Şah İsmail Hatai
Belki de hiç kimse onun kadar şanslı olmayacak. 15 yaşında imparatorluk kurup kendisini şah ilan etmek her kesin yapabileceği birşey değil.

Albert Einstein
Tamam, çok yaşadı. 76 yaşında öldü. Ancak dünyaya nam salan İzafiyet teorisini 26 yaşında ortaya çıkardı.

Jeanne d’Arc
Toplam 19 yıllık hayat … Çocukluk yılları Fransa ve İngiltere arasındaki 100 yıllık savaşa tesadüf etmişti. 16 yaşından İngilizlere karşı savaşır. 19 yaşında İngilizler tarafından yakalandı ve canlı canlı yakıldı.

Friedrich Schelling
Klasik Alman felsefesinde nesnel idealizmin seçkin temsilcilerinden biridir. 79 yıl ömür sürse de, esas eserlerinden sayılan «Transendental idealizm”i 25 yaşındayken yazdı.

Sylvia Plath
30 yıllık bir ömür. 8 yaşında ilk şiirini yazdı. Hayatı boyunca manik depresyon’dan muzdarip oldu. İntihara kalkıştığı için ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırıldı. Sonra evlendi, kocasının kıskançlıkları onun hayatını mahvetti. 1963 yılında ikinci katta yatan çocuklarına süt ve kurabiye koyduktan sonra başını fırına sokarak intihar etti. Geriye onun birbirinden güzel eserleri kaldı.

 

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. Gonca dedi ki:

    Malesef Türkiye’den kimse yok aralarında. Umarım kısa zamanda dünyayı kendisine hayran bırakan 10 dahi genç arasında bir Türk genci girer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir