Varlık Fonu Nedir? Türkiye Varlık Fonu hakkında bilmeniz gerekenler

Son günlerin en çok konuşulan konusu şüphesiz Türkiye Varlık Fonu ve bu fona devredilen dev şirketler. Ancak Varlık Fonu nedir kimse bilmiyor.

Varlık Fonu Nedir?

Varlık Fonu hakkında videoda daha ayrıntılı bilgi var ama kısaca şöyle diyebiliriz. Devletler bütçelerindeki fazla paraları değerlendirmek için bu tür fonlar kurar. Genelde petrol doğalgaz üreten ülkeler ve Almanya, Çin, ABD gibi bütçe fazlaları bulunan ülkeler kurar.

Türkiye Varlık Fonu hakkında bilmeniz gerekenler

Peki Türkiye neden varlık fonu kurma ihtiyacı hissetti? Türkiye Varlık Fonu kurulduktan sonra dev şirketler Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bu fona devredildi. Türkiyenin en büyükleri bunlar; Türk Hava Yolları (THY), Çaykur, Ziraat Bankası, Halkbank, Eti Maden, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO).

Bu ve bunun gibi sorular herkesin kafasında dolaşıyor. Bunlara cevabı eski dekan Profesör Doktor Yalçın Karatepe çektiği video ile vermiş. Hem Varlık fonu nedir sorusunun cevabı hem de Türkiye Varlık Fonu hakkında bilgiler videoda bulunuyor.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. Mustafa Şakalak dedi ki:

    Her gün yeni bir şok habere uyanıyoruz. Açıklaıcı net bir bilgi de vermiyor ne Ak Parti yetkilileri ne de Cumhurbaşkalığı yetkilileri. Türkiye Varlık Fonu nedir bilmezken bir anda Türkiye Varlık Fonu kuruluyor ve en büyük şirketler oraya devrediliyor.

    Sevinelim mi yoksa üzülelim mi bilmiyoruz. Ak Parti yetkililerinin halka empoze ettiği tek şey var; Recep Tayyip Erdoğan böyle istiyorsa halkın iyiliği için, Büyük Türkiye için istiyordur. Başka açıklama yok.

    Tamam Recep Tayyip Erdoğan halkını ve devletini seviyor. Ama tüm bunları da bilemez ki. Ya danışmanları filan bir maceraya atıldıysa. Allah korusun ülkemiz ne duruma gelir. Düşünmesi bile çok kötü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir