Epidural anestezi ile anneler ağrı duymadan bebeğini kucağına alıyor

Halk arasında “prenses doğum” olarak bilinen epidural anestezi sayesinde anneler, dayanılmaz ağrılara katlanmadan bebeğini kucağına alabiliyor.

epidural anestezi
Epidural anestezi ile doğum

Adana’daki Avrupa Hospital’in kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Berrin Kavuz Ercan, yaptığı açıklamada, “Epidural anestezi, anne adayının bel bölgesinden ağrı iletimini durduran bölgesel anestezidir. Bu yöntemle hem normal hem de sezaryenle doğum yaptırılabiliyor.” dedi. Doğum ağrısı ve sancısının rahim kaslarının kasılması sonucu ortaya çıktığını ve birçok kişi için de “dayanılmaz ağrı” olarak nitelendirildiğini vurgulayarak, oysa günümüzde ağrı hissetmeden normal doğum yapmanın mümkün olduğunu, son yıllarda anne adaylarının önemli bir bölümünün bu yöntemi tercih ettiğini söyledi.

Epidural anestezi ile doğum

Opr. Dr. Ercan, epidural doğumun nasıl yapıldığını şöyle anlattı: “Anne adayı yan yatar. Oturur pozisyondayken sırtında uygulama yapılacak bölge, antiseptik bir sıvı olan batikon ile silinir, steril örtüyle örtülür. Cilt ve cilt altı, lokal anesteziyle uyuşturulur. Sonra epidural sahaya yumuşak kateter yerleştirilerek ilaç verilir. İlaç verilmesinden sonraki 15-20 dakika içinde sancılar sona erer ama rahim kasılmaları aynı şekilde devam eder. Kateter takılmasındaki amaç, ilk yapılan ilacın etkisi geçince ilave ilaç yapılabilmesi içindir. Burada ayarlanan doz, rahim kasılmaları sırasındaki ağrıyı ortadan kaldırır, kasılmaları azaltmaz, dolayısıyla doğum seyrini etkilemez. Anne adayı, her türlü ihtiyacını görür ancak ağrıyı hissetmez. Bu kateter, doğumdan sonra annenin ağrısı tamamen geçince kolayca çıkarılır.”

Bazı durumlarda normal doğumun sezaryana dönüşebileceğini de vurgulayarak, “Bu durumda yapılan şey, aynı kateterden ilave ilaç vererek epidural anesteziye geçmektir.” dedi. Ağrısız doğumun avantajlarına da dikkat çeken Berrin Kavuz Ercan, “Doğum kasılmalarını gidermede en etkili yoldur. Konforlu, normal doğum olmasını sağlar. Uygulamadan sonra anne adayı yürüyebilir, ihtiyaçlarını giderebilir. Hiçbir şekilde sersemletmez, kötü hissettirmez, bağırsak hareketlerini durdurmaz. Psikolojik rahatlık sağlar. Kaslarda gevşeme ve rahatlama sağladığı için normal doğum şansını arttırır. Doğumdan sonra annede yorgunluk, sersemlik olmadığı için bebeğini çok daha çabuk kucağına alır ve besler.” şeklinde konuştu.

Epidural anestezi kimlere uygulanmaz?

Opr. Dr. Ercan, bu yöntemin aktifa kanaması olanlarda, aşırı kanama ya da başka sebeplere bağlı tansiyon düşüklüğünde, uygulama bölgesinde enfeksiyon veya yanık varlığında, kullanılacak anestezi maddelerine alerjisi olanlarda, nörolojik hastalık şüphesi olanlarda veya başka sağlık sorunlarına bağlı olarak anne adayının onay vermemesi durumunda uygulanamadığını kaydetti. Tecrübeli ellerle yapıldığı sürece epidural anestezinin hiçbir tehlikesi olmadığını belirterek, “En güzeli ise anne adayı, genel anestezide olduğu gibi bilinci kapanmadığından doğuma katılabiliyor, bebeğinin dünyaya gelişine adım adım şahit olabiliyor.” dedi.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

3 Responses

 1. Ayla Akkuş dedi ki:

  Merhabalar
  Epidural anestezi yan etkileri var mıdır? Soğumdan sonra çok fazla ağrı oluyor diyorlar. Doğru mudur?
  Bir de epidural anestezi ile doğum öneriyor misunuz hastalarınıza? Bu çok önemli benim için.

 1. 22 Aralık 2022

  […] gelen öksürükler ile görülmektedir. Boğmaca daha çok çocukluk çağında görülen bir enfeksiyon çeşidi olarak bilinmektedir. Hastalığa karşı aşı gelişmelerinin tamamlanmasından önce […]

 2. 25 Aralık 2022

  […] Bu anlamda, bu iki yağ asidi çeşidi bakımından en zengin ve en değerli besin kaynağının anne sütü olduğu görülmektedir. Bebeklerin anne sütü tüketmeleri halinde bağışıklık […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir