Süt Yararlı mıdır?

Doğumdan itibaren insan vücuduna alınan sütün yararları, pek çok alanda ortaya çıkmaktadır. Sütün içerisinde, insan vücudu için gerekli olan pek çok besin ögesi bulunmakta olup her yaş skalası için önemli bir kaynak olduğu bilinmektedir. Bu anlamda uzmanlar tarafından beslenme programlarına dahil edilmesi önerilen sütün, besleyici değeri ile öne çıktığı görülmektedir.

Süt İnsan Sağlığı İçin Faydalı Mıdır?

Süt ve süt ürünleri hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde insan gelişimi için önemli besin kaynakları arasında bulunmaktadırlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme için bireylerin tüketmeleri önerilen süt miktarı; yaşa, boya, cinsiyete ve hastalık geçmişlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kişiler kendileri için uygun miktarlarda sütü beslenme programlarına eklemeleri ile birlikte, pek çok hastalığa karşı önlem almış ve vücutları için gerekli olan kaynakların bir kısmını karşılamış olmaktadırlar.

Sütün iyi bir protein kaynağı olduğu bilinmektedir. Bu anlamda, süt proteininin biyolojik değerinin 10 üzerinden 9 olması bu konu için önemli bir gösterge olmaktadır. Süt yüksek protein değeri ve içerdiği besin kaynakları ile, birçok hastalığın tedavisinde ve vücudun gelişim sürecinde yer almaktadır. Bu durumlardan bazıları şu şekilde ifade edilebilmektedir;

  • Hipertansiyon: Beslenme planlarında yeterli miktarda süt ve süt ürünü bulunduran kişilerin, kalsiyum, magnezyum ve fosfor tüketimlerini gerçekleştirmiş olmaları sebebi ile kan basınçlarının ayarlanmasına yardımcı olmaktadırlar.
  • Osteoporoz: Kemik yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak gerçekleşen bir hastalık olarak bilinmektedir. Süt, içeriğindeki yüksek miktarda mineral maddeler ile kemik yoğunluğunun arttırılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kanser: Süt tüketiminin kolon kanseri tedavisinde uzmanlar tarafından önerildiği bilinmektedir.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün faydaları arasında pek çok madde sıralanabilmektedir. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

  • Kolesterolün Düşürülmesi: Az yağlı süt tüketimine bağlı olarak kolesterolün düşürülebildiği bilinmektedir.
  • Enerji Sağlanması: Süt, içeriğindeki yüksek protein ve mineral maddeler sayesinde beyne gerektiği enerji miktarını sağlamaktadır.
  • Cildin Sağlıklı Olması: Süt içeriğindeki A vitamini, çinko ve antioksidanlar sayesinde cilt problemlerinin iyileşmesine ve cildin daha sağlıklı gözükmesine neden olmaktadır.
  • Yağların Eritilmesi: Fazla kilo alımı sonucunda özellikle göbek bölgesinde görülen yağlanmanın, az yağlı süt içeriği olan diyetler ile kontrol edilebildiği bilinmektedir.

En Sağlıklı Süt Hangisidir?

Sütün vücuda etkisi, özellikle insan sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bu anlamda içilen süt çeşitlerinin de farklı etkilere sahip olabildiği görülmektedir. Uzmanların içilmesini önerdiği süt çeşitlerinin pastörize edilmiş ve soğuk ortamda bekletilmiş sütler olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilen sütlerin günlük süt olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çiğ süt içerisinde insan sağlığı için zararlı olabilecek mikroorganizmalar yer almaktadır. Bu sebeple UHT ve pastörize edilmiş sütlerin tüketilmesi önerilmektedir. Günlük tüketilmesi önerilen süt miktarının ise 200 mililitrelik iki su bardağı kadar olduğu ve bu oranın kişiden kişiye değişebildiği bilinmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir