Azerbaycan’ın en iyi üniversiteleri

Azerbaycan'ın en iyi üniversiteleri
Lise eğitimini bitiren bir çok gencimiz Yurtdışı Eğitim düşünmektedir. Maddi imkanları kısıtlı olanlar genelde Türki Cumhuriyetleri tercih edebilmektedir. Türki Cumhuriyetler arasında da Azerbaycan öne çıkmaktadır.

Azerbaycan hem kültür olarak hem de yaşam tarzı olarak ülkemize en yakın ülke konumundadır. Eğitim sistemi de farklılıklar bulunsa da benzer sayılır. Azerbaycan’ın en iyi üniversiteleri genelde Bakü şehrinde toplanmıştır. Eğitim ücretleri Avrupa ve Amerika’ya göre uygun sayılır.
Bu yazımızda size kardeş ülke Azerbaycan’ın en iyi devlet üniversitelerini tanıtacağız.

1. Bakü Devlet Üniversitesi
Bakü Devlet Üniversitesi
Bakü Devlet Üniversitesi hem Azerbaycan’da hem de Kafkasya bölgesinde en eski üniversitelerden birisidir. 1919 senesinde kurulmuştur. Üniversitenin rektörlüğünü şu anda Prof. Dr. Abel Muharremov yapmaktadır.

Fakülteler: Kimya fakültesi, Biyoloji fakültesi, Çevre Bilimleri Fakültesi, Coğrafya Fakültesi, Jeoloji fakültesi, Filoloji fakültesi, Tarih fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi fakültesi, Hukuk Fakültesi, Gazetecilik Fakültesi, Kütüphanecilikve İletişim fakültesi, Şarkiyat fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Psikoloji Fakültesi, Makine-matematik, Uygulamalı Matematik ve Bilişim, Fizik fakültesi.

2. Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Bakü Devlet Üniversitesi gibi Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi tarihi de çok eskilere dayanmaktadır. 1920 senesinde kurulmuştur. Şu an rektörlüğünü Prof. Dr. Mustafa Babanlı yapmaktadır.

Fakülteler: Ekonomi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Yönetim Fakültesi, Üretim Süreçlerinin Otomasyon Fakültesi, Petrol-mekanik Fakültesi, Kimya Teknoloji Fakültesi, Enerji Fakültesi, Gaz Petrol Maden fakültesi.

3. Nahçıvan Devlet Üniversitesi
Nahçıvan Devlet Üniversitesi
Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Türkiye’ye en yakın Azerbaycan toprağıdır. Iğdır’la sınır. Iğdır merkezden 1 saate gümrük, oradan da yine 1 saate Nahçıvan merkeze varabilirsiniz.

Bakü’ye oranla hayat çok ucuzdur Nahçıvan’da. Havası temiz, insanları çok canayakın. Üniversite hayatı da renkli sayılır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi eğitim olarak da sizi tatmin edecektir. Kampüs ortamında eğitim vermektedir.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. Havva dedi ki:

    Merhaba, iyi günler ben azerbaycan da ingilizce öğretmenliği okumak istiyorum bu konuda birazcık yardımcı olabilir misiniz ayrıca zaten türkçe biliyorum ve azerbaycan da yinede hazırlık okumamış gerekir mi direk üniversiteye kayıt yaptırsak olmaz mı lütfen bu konuda yardımcı olun Azerbaycanlı secmemin nedeni kendimi yabancı hıssetmemem şimdiden tesekurlwr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir