Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaAnne BebekBebeklerde Süt Alerjisi Neden Olur?

Bebeklerde Süt Alerjisi Neden Olur?

Bebeklerde süt alerjisi, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi ile bağışıklık sisteminin normalin dışında vermiş olduğu tepkilere denmektedir. Emen bebeklerde ortaya çıkan süt alerjisi genellikle bebeğin cildinden, dışkısından ya da solunum sıkıntılarından anlaşılabilmektedir. Süt alerjisi belirtilerinin görüldüğü bebeklerin en kısa süre içerisinde bir uzmana götürülmeleri ve annelerin beslenme konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Nedir?

Bebeklerde süt alerjisi görülmesi, bağışıklık sistemlerinde yer alan bazı proteinlerin inek sütüne karşı göstermiş oldukları yanıtın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Süte alerjisi olan bebeklerde bağışıklık sistemlerinde ıGE molekülü adı verilen bir molekül üretmeleri, inek sütüne karşı bir protein üretilmesine neden olmaktadır.

Üretilen bu protein, bebeklerin bağışıklık sistemlerini etkileyerek alerjik bazı reaksiyonlar göstermelerine sebep olmaktadır. Bebeklerin göstermiş oldukları alerjik reaksiyonlar arasında kusma, sesli nefes alma, kurdeşen dökme, deride kızarıklık ve kaşıntı yer almaktadır. Bazı bebeklerde anaflaksi gibi ciddi sonuçlara neden olduğu bilinen süt alerjisi, belirtilerin görülmesi halinde mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Süt Alerjisi Olan Bebekler Nasıl Anlaşılır?

Emziren annede süt alerjisi farklı çeşitlerde ortaya çıkabildiği gibi bebeklerde de farklı şekillerde oluşabilmektedir. Bu anlamda süt alerjisi belirtilerinin ve şiddetlerinin bebekten bebeğe değişebildiği görülmektedir. Bebeklerde genellikle rastlandığı görülen belirtiler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ciltlerinde döküntüler ve kızarıklıklar görülmesi,
  • Nefes alıp vermenin normalden hızlı ve hırıltılı gerçekleşmesi,
  • Karın ağrısı ve ishal,
  • Burun akıntısı,
  • Göz sulanması,
  • Ağız etrafında karıncalanma hissinin oluşması,
  • Ağız, boğaz ve dil etrafında kızarıklıklar görülmesi,
  • Kusmadır.

Bebeklerde süt alerjisi, bazı durumlarda anaflaksi denilen bir alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. En ciddi belirtilerden biri olan anafilaksi oluşumu sırasında bebeğin solunum sıkıntısı çekmesine sebep olmaktadır. Bu durum sonucunda nefes alamayan bebeklerin kızardığı ve tansiyonlarının düştüğü görülmektedir. Ciddi bir durum olarak bilinen alafilaksi, solunum yolunun daralması ile birlikte bebeğin nefes alamaması durumunda ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple anafilaksi belirtilerinin görülme anından itibaren en kısa süre içerisinde bebeğin sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir.

Süt Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde süt alerjisi oluştuğuna dair bir tanının konulması ile birlikte tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu tedavi yöntemleri arasında ise genellikle ilk olarak emziren annenin ve bebeğin, süt ve süt ürünlerini tüketmemelerinin sağlanması yer almaktadır. Bu tedavi için uzmanlara başvuran ebeveynlere bir beslenme planı verilmekte ve ek gıda döneminde olan bebeklerin ya da emziren annelerin, içerisinde süt ve süt ürünleri bulunmayan bu beslenme programına uyum sağlamaları gerekmektedir.

Süt alerjisi tedavisi içerisinde bebeklerde görülen alerjik reaksiyonların önlenmesi ve azaltılması için başvurulan bazı ilaçlar da yer almaktadır. Bu ilaçlar mutlaka uzman kontrolünde kullanılmalıdır. Anaflaksi gibi acil müdahale gereken bir belirtinin oluşması durumunda ilaçların damar yolu ile verilebildiği de görülmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments