Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaSağlıkVajina Kuruluğu Nedir, Neden Olur?

Vajina Kuruluğu Nedir, Neden Olur?

Vajina kuruluğu; östrojen seviyesinin düşmesi, hamilelik döneminde olunması, yumurtalıkların çıkarılmış olması gibi pek çok durumda ortaya çıkabilen bir rahatsızlık çeşidi olarak bilinmektedir. Vajina kuruluğu görülen kişilerde genital bölgede yanma, kaşıntı ya da kızarıklık gibi belirtiler oluşabilmektedir. Bu belirtilerin görüldüğü ve vajina kuruluğu tanısı koyulan kişilerde ise çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Vajina Kuruluğu Nedir?

Kadınların vajinalarında yer alan duvarlarda ince bir katman halinde bir sıvının yer aldığı bilinmektedir. Vajina duvarlarının yer aldığı ortamda üretilen östrojen hormonu ile birlikte vajina yüzeyinin sağlıklı ve elastik bir yapıya sahip olması sağlanmaktadır. Kadınlarda bazı sebeplerden ötürü östrojen hormonunun üretilmesinin azalmasına bağlı olarak vajina duvarları içerisindeki bölümün nemli kalmadığı görülmektedir. Bu durumun sonucuna da vajinal kuruluk ismi verilmektedir. Vajinal kuruluğu sonuçları, günlük hayatta çok fazla miktarda ortaya çıkmasa da cinsel hayatta büyük sorunlar oluşturabilmektedir. Bu sebeple vajinal kuruluk belirtilerinin görülmesi ile birlikte mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Vajina Kuruluğu Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Vajina kuruluğu nedenleri arasında pek çok durum yer almaktadır. Bu durumlar arasında ise en sık görüleninin menopoz dönemi olduğu bilinmektedir. Menopoz döneminde vajinal kuruluk yaşayan kadınlarda, vajinanın incelmesi ile birlikte elastikiyetin kaybolduğu da görülmektedir. Aynı zamanda; östrojen seviyesinin azalmasına neden olan durumlar, doğum sonrası emzirme döneminde olmak, yumurtalıkların alınmış olması, kanser tedavisi görmüş olmak, bazı otoimmun hastalıklar, bazı alerji ve antidepresan ilaçların kullanılması, vajinal duşlar, yetersiz ön sevişme de vajina kuruluğu görülmesi nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Vajina kuruluğu belirtileri arasında ise; genital bölgede duyulan kaşıntı, yanma ve kuruluk hissi yer almaktadır. Bu belirtilerin görülmesi halinde kişilerin en kısa süre içerisinde bir uzmana başvurmaları ve tanı koyulması için muayene olmaları gerekmektedir. Vajinal kuruluk problemi yaşayan kişilerde genellikle günlük hayatın etkileneceği miktarda belirtiler gözlemlenmemektedir. Fakat cinsel birliktelik sırasında bu belirtilerin şiddetinin çok fazla yükseldiği bilinmektedir.

Vajina Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina kuruluğu olduğuna dair bazı tanı yöntemlerinin ve testlerinin yapılmasının ardından tedavi aşamasına geçiş yapılmaktadır. Vajinal kuruluğun tedavi edilmesi sırasında ilk olarak, kuruluğun boyutu belirlenmektedir. Kuruluğun az ya da çok olması, uygulanan tedavi yönteminin de bu anlamda değişmesine neden olmaktadır.

Östrojen hormonu azlığından kaynaklandığı bilinen vajinal kuruluk, vücuda lokal tedavi yolları ile insülin enjekte edilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Östrojen tedavilerinin ise üç farklı şekilde gerçekleşebildiği görülmektedir. Bu yöntemler; halka, tablet ve krem yöntemleri olarak sıralanabilmektedirler. Halka yönteminde, yumuşak bir halkanın vajina içerisinde yerleştirilmesi ile östrojen hormonu üretimi sağlanmaktadır. Krem ve tablet yöntemlerinin ise özel bir aplikatör yardımı ile uygulandıkları bilinmektedir. Vajina kuruluğu tedavisi, bu yöntemlerden birinin uygulanması ile gerçekleşmekte olup bazı durumlarda kayganlaştırıcı ve nemlendiricilerden de bu konuda destek alınabildiği bilinmektedir.

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments