Yurtdışı alışveriş limiti düşürüldü

Dünya artık global bir hal aldı. Eskiden sadece mahalle bakkalını bilrdik alışverişlerimizde. Şimdi ise hiç tanımdığımız, adresini bilmediğmiz yurtiçi veya yurtdışı alışveriş firmasından tek tıkla istediğimiz ürünü sipariş edebiliyoruz.

Bu yazıdaki konumuz yurtdışı alışveriş ile ilgili. Özellikle Çin devi Aliexpress ve Ebay siteleri Türk kullanıcıların en çok ürün sipariş ettiği sitelerdi. Hem güvenli hem de hızlı bir şekilde işlemleri yapıyorlar. Ancak devlet baba birçok vatandaşın kullandığı  bu yönteme dur diyecek gibi. Neden mi?

Yurtdışı alışveriş limiti 30 €’ya düşürüldü

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yurtdışı internet sitelerinden yapılan siparişler için uygulanan 75 €’luk  gümrük muafiyet oranının çok çok yüksek olduğunu belirtmiş. Bu durum haksız rekabete yol açıyormuş. İlla gidip ithalatçı firmalardan almamız gerekiyor galiba. Yüksek vergi artı yüksek kar payı ödeyerek.

Bakan bu değişikliğin iç piyasayı etkileyeceğini ve hatta ekonomiyi canlandıracağını düşünüyor olmalı. Bu değişikliğin halkın yararına olduğunu söylemek çok zor. Örneğin Alipexpress sitesinde satılan çocuk oyuncağının fiyatı 5 $. Aynı marka oyuncağı Türkiye’de ithalatçı firma 40 TL fiyatla satıyor.

Hükümet firmalar açısından haksız rekabeti düşünüyor ancak halk açısından oluşacak zararı hiç düşünmüyor. Neyse iyi ki, Çinli firmalar ürünleri gönderirken Türk gümrüklerini de düşünerek istediğin fiyatı faturaya yazıyor. Ne yapalım devlet büyüklerimiz böyle yapmamızı istiyor.

Kısacası artık yurtdışı alışveriş limiti yani Ebay alışveriş limiti, Aliexpress alışveriş limiti 30 €. Sonra gümrük vergisi KDV ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Dilruba

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Mezunu. Fotoğraf çekmek, yürüyüş yapmak, kitap okumak, film seyretmek sevdiğim şeyler. Bu blogu açmamım sebebi sizlerle bazı konularda paylaşımda bulunmak.

You may also like...

1 Response

  1. Günay Karamollaoğlu dedi ki:

    Hükümet ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum. Türkiye’de çok pahalı olduğu için Aliexpress ve Ebay sitelerinden bazen alışveriş yapıyordum. Onun da önüne geçtiler. Yurtdışı gümrüksüz alışveriş limiti düşürüldü diye bize iyilik yaptıklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Ülke ekonomisi kalkınacak diye ben daha fazla vergi veremem. Verdiğimiz vergiler nereye gidiyor belli değil zaten.

    Ben yine de yapacağım. Çinlilere de fatura fiyatını düşük gösterin diyeceğim. Ne yapalım bizi çok düşünen hükümetimiz böyle istiyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir