Genç kız regl olduğu için ölüme terkedildi

Dünyada ne kadar iğrenç adetler, gelenekler varmış. Bir daha şahit oluyoruz. Alışmışlar ya terkedemiyorlar da. Allah akıl fikir versin bunlara. Neden mi bu kadar sinirliyim?

Olay Nepal’de geçiyor. Başkent Katmandu’da. Ülke çok fakir. Kişi başı milli gelir 1600 $ civarı. 26 milyon nüfusu var.

Büyük çoğunluk Hinduzime inanır.

Genç Kız ölüme terk edildi

Genç kız regl oldu barakada ölüme terk edildi

Ülkede garip bir gelenek var. Regl olan kızları ve doğum yapan kadınları kirlenmiş olarak kabul ediyorlar. İnanışın ismi chhaupadi inanışı. Çok çarpık bir inanış.

Regl olan kızları götürüp bir barınağa koyuyorlar. Yemek ve süt verilmiyor. O barakada regl dönemini geçirmesi gerekiyor. Barakalar da kışın çok soğuk, yazın ise çok fazla sıcak oluyor. Kızların çoğu psikoljik hasta oluyormuş zaten sonralar.

Roshani Tiruwa isimli genç kız da aynı sorunu yaşıyor. Regl olduğu için başkent Katmandu’nun 440 km uzağında bir barakaya götürülüp bırakılıyor. Babası kızını Achham bölgesinde yer alan bir köy olan Gajra’da taş ve çamurun arasında bulmuş. Babası kızını bulduğunda ise çok geçmiş. Kız vefat etmiş.

 

Dilruba

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Mezunu. Fotoğraf çekmek, yürüyüş yapmak, kitap okumak, film seyretmek sevdiğim şeyler. Bu blogu açmamım sebebi sizlerle bazı konularda paylaşımda bulunmak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir