Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaEğitimAzerbaycan'da Eğitim - Soru Cevap

Azerbaycan’da Eğitim – Soru Cevap

LYS açıklandıktan sonra puanı düşük gelenlerden Azerbaycan’da Eğitim ve Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi ile ilgili sorular alıyorum. Bu yazımızda soru cevap şeklinde Azerbaycan eğitim sistemi ile ilgili bilgileri aktaracağım.

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi – Soru Cevap

Azerbaycan’da LYS sınav sonuçsuz üniversite okunabilir mi?

Evet okuyabilirsiniz. Bazı üniversiteler LYS puanı olmadan veya düşük olsa bile öğrenci alabilmektedir. Ancak iyi fakülteler genelde LYS puanı arar.

Sayısal, Sözel, Eşit ağırlıkçı olmak önemli midir?

Azerbaycan’da üniversite eğitimi için bunların hiçbir önemi yoktur. Sözelci olarak tıp fakültesine başvuru yapabilirsniz. Bu kadar yani.

Azerbaycan’da eğitim kaç yıldır?

Azerbaycan Cumhuriyetinde üniversite eğitimi genel olarak 4 yıldır. Ancak Türkiye’de olduğu gibi tıp fakülesi 6 senedir.

Yabancı dil konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Kardeş ülke diyoruz ya dil de kardeş dil. Azerbaycan Türkçesi veya Azerice de diyorlar. Ayrıca Rusça konuşulur ülkede. Türkçeyi herkes anlıyor. Konuşmakta sıkıntı yaşıyorlar ama anlarsınız.

Türkiye’den Azerbaycan’a hangi vasıtalarla gidiliyor? Ulaşım nasıl?

Ulaşım konusunda sıkıntı yok. İstanbul ve Ankara’dan otobüsler kalkıyor. Gürcistan üzerinden Bakü’ye ulaşıyor. Ayrıca Ankara, İstanbul, Trabzon ve Antalya’dan Bakü’ye uçak seferleri var.

Eğer isterseniz Iğdır –  Nahçıvan – Bakü üzeri de gidebiliyorsunuz.

Azerbaycan’da ev kiraları nasıldır? Ucuz mu pahalı mı?

Ev kiraları aynı Türkiye’de olduğu gibi hangi şehirde üniversite okuyacağınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin Bakü’de pahalı. Ama diğer illere veya Nahçıvan’a giderseniz daha uygun.

Üniversitelerde eğitim dili nedir?

Eğitim dili büyük çoğunlukla Azerbaycan Türkçesi. Ancak bazı üniversiteler ingilizce de eğitim vermektedir. Ayrıca ülkede bazı fakülteler hem Rusça hemde Azerice eğitim verebiliyor.

Azerbaycan’ın para birimi nedir?

Para birimi Manat. Kısaltması ise AZN. Türkiyedeki TL gibi.

LYS barajı kaçtır?

En az 180 geçmeniz istenmektedir. Ancak dediğimiz gibi bazı üniversiteler LYS istemeyebiliyorlar.

Sorularınız varsa lütfen yorum kısmına yazınız. Hepsinizi cevaplandırmağa çalışacağız.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments