Savaş öncesi ve sonrası Halep – Galeri

Halep tarih kokan bir şehirdi. Şehirdi diyoruz çünkü artık Halep yok. Savaş Halep şehrini darmadağın etmiş. Binyıllardır şehri yoğuran tarih artık yerle bir olmuş durumda. Savaş öncesi ve sonrası Halep diyemeyiz aslında. Çünkü savaş sonrası sadece yıkık evler, acılar var.

Halep

Halep Suriye’nin en büyük ikinci şehri. 4.5 milyona yakın nüfusu vardı. Türkiye’ye sadece 120 km mesafede. İnsanları aynı Akdeniz insanı. Kürt, Türkmen ve Araplar aynı havayı soluyordu burada. Herkes kardeşçe yaşıyordu. Ancak ne olduysa halk da şehir de birşey anlamadan kendilerini savaşın ortasında buldular. Bu Halep şehrinin o güzelim atmosferinde yaşayan hiçkimsenin istediği birşey değildi.

Muhalifler şehri merkez seçtiler kendilerine. Halk yavaş yavaş terketmeye başladı. Şehir her geçen gün daha da yalnızlaşıyordu.

Şam ve çevresinde başlayan savaş nihayet Halep şehrine de ulaştı. Önce nereden geldiği, nasıl güçlendiği belli olmayan IŞİD sardı şehri. Her tarafı yaktı yıktı. Ardından diğer gruplar. Ve en sonda Rusya’yı arkasına alarak güçlenen Esad yanlısı Suriye ordusu.

Halep herekese kucak açmıştı ancak kimse diğeri ile paylaşmak istemiyordu bu güzelim şehri. Her grup bir parçasını kopardı.

Şmdilerde ise Halep sadece bir virane. O eski şaşaalı günlerinden geriye hiçbirşey kalmamış.

Savaş öncesi ve sonrası Halep
Savaş sadece canlıları değil, şehirleri de öldürür. Halep bu durumun en acı örneği. Eski Halep şehrinden geriye hiçbirşey kalmamış. Tarih, kültür hepsi yerle bir olmuş.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. Sosyal Haber dedi ki:

    Yıkım ve zulüm önce Irak’la başladı. Sonra Afganistan ile devam etti. Daha sonra Arap Baharı ismi ile Mısır, Libya, Tunus ve diğer İslam ülkeleri acı ve zulme terkedildi. Şimdi ise Suriye. Milyonlarca insan yerlerinden edildi. Açlık, tecavüz, kadınları köle gibi alıp satmalar. Şehirler yakıldı yıkıldı. İsmini de koydular SURİYE’YE ESAD ZULMÜNDEN kurtarıyoruz. Yalan tamamen yalan. Hem de yalanın kuyruklusundan.

    Zulüm sırası Suriye halkında idi. Sadece bir bahane bulmaları gerekiyordu. Bunu da Esad halkına zulüm ediyor diye uydurdular. Halbuki 2011 yılından bu tarafa ülkede yaşananlar İslam tarihinde belki de hiç gerçekleşmemişti.

    Savaş öncesi Halep, savaş sonrası Halep diye birşey yok. Çünkü savaş sonrası artık orası Halep değil. Bir toplu mezarlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir