Findeks nedir, Findeks kredi notu öğrenme yöntemleri

Kredi notumuzu öğrenmemize olanak sağlayan Findeks nedir?

Herkesin elimizde mevcut olan paradan fazlasına ihtiyacı olabiliyor. Bu zaman hemen bankanın yolunu tutarız. Daha önceleri bankaya gidilince banka personeli ekranlarından kontrol eder ve ne kadar kredi verebileceklerini söylerlerdi. Bu işi daha da kolaylaştırmak isteyen Türkiye’nin önde gelen 9 bankası Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketini kurar. Bu şirket de Findeks hizmetini ortaya çıkarır. Findeks kredi notu öğrenmeye imkan tanır. Böylece kimin ne kadar kredibilitesi var bankaya gitmeden de bilebiliyor.

findeks nedir, findeks kredi notu öğrenme

Findeks kredi notu öğrenme yol ve yöntemleri

Birince ve en esas yol Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketi tarafından açılan Findeks sitesi. Siteye www.findeks.com yazarak girebilirsiniz. Siteyi açtığınızda hemen anasayfada TC kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı yazarak kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Tabii bu işlem ücrete tabi.

İkinci yöntem banka şubelerine giderek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu biraz da eski yöntem gibi.

Diğer bir yöntem ise bankaların mobil uygulamalarını kullanmak. Bu uygulamalarda tek tuşla kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Örneğin Akbank Direkt Mobil ile kredi notunuzu çok kolay öğrenebilirsiniz.

Kredi notu ne anlama geliyor

Eğer puanınız 0-500 arası ise kredi alabilme ihtimaliniz çok düşüktür.
Kredi notunuz 500-800 arası ise riskli gruptasınız demektir. İpotek veya kefil göstererek kredi alabilirsiniz.
Kredi notu 800-1100 arası ise az riskli gruptasınız demektir.
Notunuz 1100-1400 ise bu sizin borçlarınızı zamanında ödediğinizi ve kredi notunuzun iyi olduğuna işaret eder.
Sizin kredi notunuz 1400 ve üzeri ise istediğiniz bankadan kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

2 Responses

 1. Ayşegül Koçtekin dedi ki:

  Findeks nedir diye sorulmaz çünkü findeks candır. İyiki bu hizmeti başlattılar. Oturduğum yerden kredi notumu kontrol ediyorum. En son baktığımda 1800 puandı. Bu şu demek istediğim bankadan kredi çekebilirim. Kredi kartı limitim de yüksek olacak.

  Önemli olan borcunuzu zamanında ödemeniz. Buna dikkat ederseniz herkesin findeks notu 1700 1800 çıkabilir. Findeks puanı 1900 olanlar bile var.

  Findeks kredi notu öğrenme için en kısa yol 4 TL ödeyip kendi siteleri üzerinden öğrenmek. 1 dakika bile sürmüyor işlem.

 2. Halil Durmuş dedi ki:

  Bence bu hizmet ülkemize çok geç bile gelmiş. Almanyada bu hizmet yıllardır var. Herkes de kullanır. Kredi notu öğrenme yöntemleri çok çeşitli ve ücretsiz olmalı bence. Findeks benzeri farklı firmalar da kurulmalı ki, ücret düşsün.

  Findeks kredi notu yüksek olanlara tüm kredi kapıları açıktır. Tüm bankalar kredi vermek için dil döker. Ancak buna güvenip bankaların tuzağına düşmemek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir