Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGerekli BilgilerPomeranian Boo Neden Titrer?

Pomeranian Boo Neden Titrer?

Pomeranian Boo neden titrer sorusu köpeklerinde alışılmış davranışların dışında titreme gören sahipleri için merak ediliyor. Özellikle Pomeranian Boo’lar ev içinde uyumlu şekilde davranırlar. Fakat bazı durumlarda sizi endişeye sevk edecek davranışlar yapabilirler. Örneğin köpeğiniz titriyorsa bu durumu garipseyebilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken önemli nokta her zaman kötü nedenlerden ötürü köpeğinizin titremeyeceğidir.

Pomeranian Boo Titreme İçin İyi Sebepler

Pomeranian Boo titreme sebepleri iyi ve kötü olarak ikiye ayrılabilir. İyi sebepler için endişe duymanıza gerek yoktur. İyi olarak sıralanabilecek sebepler şu şekildedir;

  • Dikkatinizi Çekmek İstiyor Olabilir: Pomeranian Boo’lar özellikleri itibariyle dikkat çekmeyi severler ve ortamdaki tüm ilgiyi de üzerlerine toplamak isterler. Bu ilgiyi toplamak için de en sık yaptıkları davranışların başında titreme gelir. Sizden ilgi görünceye kadar bu davranışını sürdürebilir. Kendisini sevince veya kucağınıza alınca titremesi duracaktır.
  • Kurulanma İhtiyacı: Köpeğiniz eğer ıslandıysa kurulanmak için de titreyecektir. Bu titreme hareketi aslında üzerinde kalan suyu atmak içindir. Çok ıslanma durumunda silkelenen köpekler, az veya lokal olarak bir bölgeleri ıslandığında titreyerek damlacıkları üzerlerinden atarlar.
  • Heyecan: Köpeğiniz heyecan duyduğunda arka bacaklarını titremeye başlar. Bu heyecana pek çok şey sebep olabilir. Yemek zamanı, sevdiği bir kişiyi görmesi, başka bir hayvanla karşılaşması gibi nedenler heyecan duygusunu yaratacaktır. Ayrıca oyun oynayacağını da bilmesi sevincini göstermesi için titremesine yol açar.

Pomeranian Boo Titreme İçin Kötü Sebepler

Pomeranian Boo titreme sebepleri her zaman iyi nedenlere bağlı olarak gelişmez. Bu yüzden olumsuz durumlar yaşanmaması adına köpeğinizde oluşan titremenin sebebini bilmelisiniz. Özellikle kötü durumlar çeşitli sorunların işaretçisi olduğundan köpeğinizin sorunlar yaşamasına yol açabilir. Eğer yavru Pomeranian Boo sahibiyseniz köpeğiniz gök gürültüsü, aniden çıkan sesler, bir anda yanan ışıklar veya kamera flaşları gibi farklı nedenlerden ötürü korku duyabilir. Bunların sık ve şiddetli olması strese girmesine de yol açabilir. Bu yüzden stres ve korkudan kendisini uzaklaştırmak için kendisine huzur bulacağı bir ortam sunmalısınız.

  • Hipoglisemi: Köpeğinizde titreme sık ve belirgin şekildeyse bu durum çeşitli hastalıklara işaret ediyor olabilir. Pomeranian Boo titreme durumunda aynı zamanda kas yapısında seğirme, dengesiz yürüyüş ve halsizlik oluyorsa hastalık meydana gelebilir. Pomeranian Boo’lar için düşük kan şekeri genetik rahatsızlıklar arasındadır ve titremeye yol açıyor olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız mutlaka acil veteriner hekime başvuru yapmalısınız.
  • Zehirlenme: Köpeğiniz için uygun olmayan besinlerin tüketilmesi halinde zehirlenme belirtileri görülebilir. Özellikle Pomeranian Boo’lar meraklılardır ve gördükleri her şeyi dişleme eğilimi gösterirler. Yememesi gereken bir şeyi yediğinde ise zehirlenme meydana gelebileceği için mutlaka veteriner kontrolü yapılmalıdır. Özellikle kafein içeren besinler, çikolata ve tuz yenilmesi halinde titreme görülür. Bu yüzden de tuz içerebilecek besinleri de vermemelisiniz.
  • Üşüme: Tüm canlılarda olduğu gibi titremenin en belirgin sebeplerinden birisi vücut ısısının düşmesi ve vücudun da buna titreme olarak tepki göstermesidir. Pomeranian Boo genel olarak üşümeye çok yatkındır. Bu yüzden de soğuğa maruz kalmamasını sağlamalısınız. Vücut ısıları hızlı bir şekilde düştüğünde Pomeranian Boo’lar çok çabuk hasta olurlar. Bu yüzden de soğuğa maruz kaldıklarında sıcak su torbaları gibi eşyalar kullanarak vücut ısısının normale dönmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer soğuk olmadan titreme görülüyorsa bu durumda da ateşinin yükseleceği söz konusu olacağından ateşini düşürmek için veterinere gitmelisiniz. Pomeranian Boo ilanları arasından seçtiğiniz köpeğinizin bakımlarını ihmal etmeyerek, sağlıklı ve sorunsuz şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden titreme olduğunda öncelikle kötü sebepleri göz önüne getirmelisiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments