Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTeknolojiAliexpress Türkiye’de Satış Yapmak

Aliexpress Türkiye’de Satış Yapmak

Aliexpress Türkiye’de satış yapmak özellikle son dönemlerde popüler hale gelen platformda yer almak isteyenler tarafından merak ediliyor. Ancak Aliexpress işleyiş açısından Türkiye’de bulunan Amazon, N11, Trendyol gibi pazaryerlerinden farklılık taşıyor.

Aliexpress Türkiye’de Satış Yapılır mı?

Aliexpress Türkiye’de satış yapmak henüz olanaklı değildir. Satış yapmak isteyenlerin bu noktaya dikkat etmesi gerekir. Aliexpress tarafından alınan kararla Türkiye’de ve Çin’de bulunan satıcılar kendi ülkelerine satış yapamamaktadır. Ancak Türkiye’den bir satıcı hesabı açmanız halinde Rusya, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelere satış yapabilirsiniz. Bu durum da özellikle ihracat yapmak istiyorsanız çok ideal bir fırsattır.

Aliexpress Satıcı Hesabı Nasıl Açılır?

Aliexpress’te satıcı hesabı açmak için mutlaka vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Vergi levhasına sahip olmayanlar platformda satıcı olarak yer alamıyor. Şahıs şirketi kurarak da satıcı hesabı açabilirsiniz.

Vergi levhanızın var olduğu varsayılırsa şu adımları takip etmelisiniz;

 • Aliexpress Global Selling TR üzerinden satıcı hesabı açmanız gerekmektedir. Hesabınızı açarken istenen kişisel bilgileri eksiksiz olarak giriniz.
 • Hesap açılışı ücretsiz olmasına karşılık ücretsiz hesaplarda 50 ürün sergileme kotası bulunur. Gold üyelik alarak istediğiniz sayıda ürün yüklemesi yapabilirsiniz. Gold üyelik ücreti yıllık olarak alınır.
 • Üyeliğinizin tamamlanması için vergi kaydı ve adres bilgileri gibi istenen bilgileri de girdikten sonra başvurunuz onaya gönderilecektir.
 • Onay olumlu olması halinde mağazanızı hemen faaliyete geçirerek satışlara başlayabilirsiniz.

Platformda yer aldığınızda Türkiye içine satış yapamayacağınızı bilmelisiniz. Fakat e-ticaret ile ihracat yapmak isteyenler için Aliexpress güzel imkânlar sunmaktadır. Pek çok ürünün uygun fiyatlarla bulunabildiği platformda satış yaparken belirli noktalara da dikkat etmelisiniz. Bunların başında ise müşteri memnuniyetinin önemi ve siparişlerin de sorunsuz olarak gönderilmesi gelmektedir. Aliexpress, işleyiş açısından katı disiplin kurallarına sahiptir ve satıcıların müşterileri mağdur etmeleri halinde satıcı hesabını askıya almaktadır. Ayrıca kargo ve tedarik gecikmesi de yaşatmamak için çalışma yapacağınız kargo firmalarından da detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

Aliexpress’te Neler Satılabilir?

Aliexpress Türkiye’de satış yapmak yurtiçinde olanaklı olmasa da yurtdışına sayısız ürün satabilirsiniz. Bu ürünlerin başında şunlar geliyor;

 • Kadın Erkek Giyim
 • Ayakkabı Çanta
 • Aksesuar
 • Anne ve Çocuk
 • Elektronik Ürünler
 • Spor ve Eğlence ürünleri
 • Ev ve bahçe ürünleri
 • Cep telefonu ve Aksesuarları

Bu kategorilerin dışında daha pek çok alanda ürünlerinizin satışını yapabilirsiniz. Ancak tütün, silah, yasaklı ürünlerin satışı yapılmamaktadır. Aliexpress için en önemli konuların başında gümrük sorunları da gelmektedir. Satış yaparken alıcıların gümrük ile kendilerinin sorumlu olduğunu ve olası masrafların da kendileri tarafından karşılanması gerektiğini mutlaka belirtmelisiniz. Aksi takdirde karşı taraf ürünü almayacağı için geri dönecek ve dönüşte tekrar gümrük masrafları oluşacaktır. Bunun dışında özellikle döviz farkı yüzünden Türkiye’de ürettiğiniz ürünleri yurtdışına satarak önemli gelir elde edebilir ve kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments