Erdoğan’ın hayatını anlatan film – Reis

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan Reis filmi nihayet gösterime girdi. İlk olarak 14 Ekim 2016 tarihinde gösterime gireceği söylenen filmin gösterim tarihi ertelenmişti. Dün gösterime giren filme rağbetin yüksek mi düşük mü olduğu yarın belli olacak. Yarın (Pazartesi) Box Office Turkiye sitesi hafta sonu verilerini yayınlayacak. Bu gün çeşitli haber sitelerinde yayınlanan haberlerden rağbetin çok düşük olduğu görünüyor.

Reis filminin konusu bazılarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatı. Bazı yorumculara göre ise Reis bir propaganda filmi. IMDB sitesinde 2 gün içinde verilen puanlarla 10 üzerinden 1.9 puan almış ki, bu da normal değerin çok çok altındadır.

Filmin resmi sitesinde yayınlanan konusu:

“REİS” filmi kime inanacağını bilemez hale getirilen bir halkın kendine inanmasını sağlayan bir kahramanın hikayesidir.

İşte tam da burada REİS’in halk için verdiği mücadele ; Halkın doksan yıllık mücadelesiyle özdeşleşiyor. Nitekim O Kasımpaşa’nın fakir göçmen mahallelerinden kök salmış bir umuttur. Rize Günyesu doğumlu Şirket-i Hayriye kaptanı Ahmet KAPTAN’ın oğlu …Filmimizin hikayesi REİS’in babasına verdiği ilk sınavın izini sürüyor. 11 yaşında bir çocuğun babasına ADAM olduğunu ispatlama hikayesi ile Büyük Şehir Belediye Başkanlığını halk için halkla kazanma ve halkının çıkarlarını koruma uğruna kendini feda etme kararında olması iç içe geçiyor.

11 Yaşındaki küçük Tayyip’in İmam Hatip sınavına girdiği 1965 yazından bir kesit alıyoruz. Reis’in yetiştiği Kasımpaşa’nın mahalle dokusu içerisinde bir lideri yoğuran atmosferi soluyoruz. Daha çok karadeniz’in çeşitli illerinden daha iyi bir hayat umuduyla İstanbul’a göçmüş çalışkan , namuslu ve neşeli insanların arasında şekillenen bir lider. Adamlık , delikanlılık , dürüstlük , namus gibi değerlerine sarılan hayatlar. Kabadayısı , işçisi , seyyar satıcısı , zenaatçisiyle bir memleket panoraması 1965 Kasımpaşası.

İlkokulu yeni bitirmiş olan küçük Tayyip imam hatip sınavının sonucunu beklerken yaz tatilinde Eminönün sahilde simit , yazlık sinemada çekirdek satmaktadır. Arkadaşlarıyla kurduğu hayır çetesiyle mahallede ellerinden gelen iyilikler yapmaktadırlar.

Ustura İsmail namlı kabadayı’nın işlettiği semtin kabadayı kahvesinde işlenen cinayet ile birlikte bütün mahalle bir arada kirlenmeden kalma sınavı verecektir.

 

Filmi izlediyseniz yorum kısmına filmle ilgili görüşlerinizi yazarmısınız.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. Ayşegül Kara dedi ki:

    Ben filmi hiç beğenmedim. Hiç güzel olmamış. Sizin de yazdığınız gibi seyirci de yok gibi. Salonda 3 – 4 kişi oluyor. Recep Ivedik 5 neredeyse 7 salonda gösterimde. Reis filmi ise 1 salonda. Buna rağmen seyircisi yok. Filmi iyi yapamamışlar onun için de seyircinin ilgisini çekmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir