Ermenistan işgal ettiği şehirleri 3 aya boşaltmazsa…

Azerbaycanlı siyaset bilimci Elhan Şahinoğlu: İşgal devam ettikçe Ermenistan ve Dağlık Karabağ’ı rahatlık beklemiyor. Mevcut durumda ateşkes daima bozulacak. Ermenistan ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları da iyi anlıyorlar ki, Dağlık Karabağ çevresindeki bölgeler boşaltılmayana kadar savaşın önüne geçmek mümkün olmayacaktır.

Siyaset bilimciye göre, artık Dağlık Karabağ sorunu bölgesinde Ermenistan ve Azerbaycan orduları arasında ateşkes rejiminin korunması gerçekliğini kaybediyor: Cumhurbaşkanı İlham Aliyev birkaç yıl önce böyle bir soruyu gündeme getirmişti: Ermenistan askerinin Ağdam ve Füzulide ne işi var ?! Bu sorunun anlamı şu ki, Azerbaycan ordusu artık Dağlık Karabağ’ın ve etrafının işgali ile barışmayacak ve Ermenistan ordusuna bu yönde baskıyı artıracak. Bu arada Ermenistan ordusu Dağlık Karabağ’da işgal altındaki bölgelerde askeri tatbikatlara başladı. Bu tatbikatlar sırasında Azerbaycan askerleri Ermenistan ordusunun helikopterini vurdu. Bu, artık Azerbaycan ordusunun stratejisinin değişmesinin başlangıcıydı. 2016 yılının Nisan ayında meydana gelen geniş çaplı çatışma da bu stratejinin bir parçasıydı. “Ateşkesi kim bozuyor?” veya “kim bozdu?” sorusunun güncelliği da giderek azalacak

Gonca

Birincil amacımız ziyaretçilerimize dolu dolu bir site sunabilmektir. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazmaktayız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir