Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGaleriGünsel - İlk yerli otomobil GALERİ

Günsel – İlk yerli otomobil GALERİ

Ülke gündemini birkaç yıldır meşgul eden ilk yerli otomobil nihayet günyüzüne çıktı. Ancak bu defa yavru vatandan geldi haber. Yakın Doğu Üniversitesi ekibi tarafından geliştirilen ilk yerli otomobil Günsel nihayet tanıtıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel ilk yerli otomobili şu sözlerle tanıttı: “Dolu bir batarya şarj ile Günsel 350 km yol yapmaktadır. Bu yolculuğun maliyeti bugünkü elektrik birim fiyatları dikkate alındığında ise 17,4 Türk lirası olacak. Bir başka hesapla 100km’yi 4.90 TL ile kat edebilecek. Sınıfında petrol ile çalışan otomobillere kıyasla %80 üzerinde tasarruf sağlamıştır. Günsel 75kw elektrik motora sahip yaklaşık olarak 102 beygir gücüne denk geliyor, 100 km hıza 8 saniyede çıkıyor ve Jeneratif fren sistemine sahip. Aleminyum şase ve kompozit gövdeye sahip. Elektrikli motora sahip olduğu için bakım ve kullanımı oldukça kolay. Şebeke elektriğinde 7, standart şarj ünitelerinde 2, kurulacak olan Günsel şarj istasyonlarıyla 30 dakikada şarj edilebilecek. Sessiz yeni nesil zarif, yenilikçi ve verimli bir otomobil. Günsel yoluna devam ederken biz de Yakın Doğu ailesi olarak durmayacağız. Ülkemizin toprağından, köklerimizden gelen güç ve ilhamla yeni ufuklara doğru yol almaya ve bir yandan tarihimizi hep birlikte yazarken diğer yandan geleceğimizi inşa etmeye devam edeceğiz.”

Günsel – İlk yerli otomobil GALERİ

kktc ilk yerli otomobil günsel

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

  1. Türkiye’de bakanlık yeni açıklama yaptı.Artık ilk yerli otomobil diye birşey olmayacakmış. Yapmak istedikleri büyük firmalara Türkiye’de bir otomobil ürettirmekmiş. Böylece bir hayal daha fos çıktı. Ancak sıkıntı değil. Biz yine de ne derlerse inanmaya devam edeceğiz.

    Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni alkışlamak lazım. Konuşmuyorlar yapıyorlar. Küçük de olsa ilk yerli arabalarını yapmışlar. Ayinesi iştir kişinin diye boşuna söylememişler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments