Kendini eve kapatma hastalığı: Hikikomori

İnsanlar teknoloji ile barışık ancak mutsuz. İşte bu mutsuzluk bir zaman sonra Hikikomori gibi kendini eve kapatma hastalığı olarak bizlere geri dönüyor.

Hikikomori hastalığı hakkında

Dünya teknolojik olarak çok hızlı bir değişim yaşıyor. Neredeyse her gün faklı markaların yeni ve bir üst teknoloji telefonları, tabletler, bilgisayarları, akıllı saatleri ve daha neler neler hayatımıza giriyor. Ve yine bu teknolojik aletlerimiz için yeni programlar, oyunlar, uygulamalar başımızı döndürüyor.

kendini eve kapatma hastalığı hikikomori

Buraya kadar her şey güzel. Ancak teknolojiye kendimizi bu kadar kaptırmamız bir başka açıdan insanlık için tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor; içe kapanık nesiller.  Ve malesef bu hızla yayılıyor.

Teknolojik açıdan dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Japonya’da genç ve nisbeten orta nesiller artık kendilerini eve kapatmaya başlamış. Zaruri ihtiyaçlar dışında dışarı çıkmıyormuş. Ve işin ilginç yanı bu kişilerin büyük çoğunluğu eğitimli kişiler.

Hikikomori kelime anlamı nedir?

Kendini eve kapatma hastalığı için bir isim de bulunmuş: Hikikomori. Kelime anlamı itibariyle içeri çekilme, hapsedilmiş olma anlamlarına geliyor.

Hikikomori yani kendini eve hepsetmiş kişiler genelde vakitlerini evde oyun oynamak veya diğer teknolojik aletleri veya diğer deyimle oyuncakları ile geçiriyorlar.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

2 Responses

  1. Sevda Altınbaş dedi ki:

    Japonlar gerçekten çok farklı bir milletler. Kendini eve kapatmak nedir ya. İyi para kazanıyorlar, refah iyi. Ülke yönetimleri çok iyi. Diktatörler filan yönetmiyor. Bürokratlardan birisin bir yolsuzluğu ortaya çıktı mı çıkıp halkın önünde ağlayıp özür diliyor. Bizlerde hayatta olmayacak meziyetleri var.

    Kendini eve kapatma hastalığı mıdır, Hikikomori dir nedir bu hiç yakışmadı Japonlara. Türkiye’de olsa olur ama burada da evde fazla kalamazlar. Birikim yok çünkü devamlı çalışmak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir