Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaHaberMehmet Emin Resulzade - Azerbaycan Cumhuriyeti Kurucusu

Mehmet Emin Resulzade – Azerbaycan Cumhuriyeti Kurucusu

Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez sözleri ile hatırladığımı Mehmet Emin Resulzade Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ilk kurucu cumhurbaşkanıdır. Azerbaycan tarihinde müstesna bir yeri vardır.

Mehmet Emin Resulzade
Mehmet Emin Resulzade

Mehmet Emin Resulzade – Hayatı

31 Ocak 1884 tarihinde Baküde doğmuştur. O zaman Azerbaycan Rus İmparatorluğu’a dahildi. Babası Hacı Molla Alekber Resulzade, annesi ise Zinyet Zal’dır. Siyasi olarak çok aktif bir hayat yaşamıştır. 1918 yılında Azerbaycan bağımsızlığını ilan etmiş ve ilk cumhurbaşkanı olarak (Milli Şura Başkanı) Mehmet Emin Resulzade seçilmiştir.

1920 yılında Rus orduları Azerbaycan’ı işgal edince Resulzade önce tutuklanmış sonra ise 1922 yılında sürgün edilmiştir. Almanya, Polonya gibi ülkelerde yaşadıktan sonra Türkiye’ye gelmiş ve ömrünün sonuna kadar burada yaşamıştır. 6 Mart 1955 günü Ankara’da vefat etmiş ve Cebeci Asri Mezarlığında defnedilmiştir. Vefat ettiğinde 71 yaşındaydı.

Azerbaycan Kültür Derneği

Mehmet Emin Resulzade Türkiye’de yaşadığı dönemde 1949 senesinde Azerbaycan Kültür Derneği‘ni kurmuş ve 1955 yılına kadar başkanlığını yürütmüştür. Kurduğu dernek Ankara’da aktif olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Kitapları

Mehmet Emin Resulzade Azerbaycan ve kendisinin siyasi mücadelesi ile ilgili birçok kitap yazmıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti, Keyfiyeti Teşekkülü ve Şimdiki vaziyeti
Asrımızın Siyavuşu
İhtilalci Sosyalizmin İflası ve Demokrasinin Geleceği
Milliyet ve Bolşevizm
Rusya’da Siyasi Vaziyet
İstiklal Mefkuresi ve Gençlik
Panturanizm ve Kafkasya Problemi
Çağdaş Azerbaycan Edebiyatı
Azerbaycan Şairi Genceli Nizami
Azerbaycan Kültür Gelenekleri
Çağdaş Azerbaycan Tarihi
Millî Tesanüt
Siyasi ve İlmi Makaleler

Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti

Mehmet Emin Resulzade’nin hayali hem bağımsız Azerbaycan olmuştur. “Azerbaycan, Azerbaycan, Azerbaycan!” diyerek ebediyete kavuşmuştur. Ömrünün son gününe kadar Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele etmiştir. 1990 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti küllerinden tekrar kuruldu ve Resulzade’nin mücadelesinin boşuna olmadığı kanıtlandı.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments