Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaHaberTRABİS geliyor, .TR domain alınabilecek

TRABİS geliyor, .TR domain alınabilecek

30 yıl sonra .tr domain sisteminde köklü değişiklik yapılıyor. TRABİS aktif ediliyor ve .com.tr .net.tr ve .org.tr domainleri belgesiz alınabilecek. Hatta ilk derece .tr domainler de alınabilecek.

TRABİS nedir? Ne zaman aktif olacak?

.tr domainler ICANN tarafından 1987 yılında tanımlanmış ve Türkiye’nin kullanımına sunulmuştur. Yönetim ilk yıllardan beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılmaktaydı.

2010 yılında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından “İnternet Alan Adları Yönetmeliği yayınlanmış ve bu yönetmeliğe bağlı olarak .tr domainlerin yönetimi ODTÜ’den alınarak BTK devredilmiştir. BTK da TRABİS kurarak bunun altında domainleri yöneteceğini bildirmiştir.

Uzun yıllardır beklenen devir hala gerçekleştirilebilmiş değildir. En son Ocak 2022 tarihi verilmiş ancak TRABİS faaliyete geçememiştir.

.tr domainleri alabilecek miyiz?

TRABİS ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ilk derece .tr domainlerin alınıp alınamayacağı idi. BTK tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre TRABİS’in aktif olmasından 1 yıl sonra .tr domainleri tescil edebileceğiz. Yani artık haber.tr veya yemek.tr domainleri alınabilecek.

Ancak sistem daha aktif olmadığı için .tr domain konusu da daha belirsizliğini korumaktadır. Umarız yakın zamanda sistem aktifleşir.

Belgesi .com.tr .net.tr .org.tr domainlerinin tescili

Yeni İnternet Alan Adları Yönetmeliği .com.tr, .net.tr ve .org.tr domainlerinin belgesiz satılacağını düzenlemektedir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi TRABİS aktif olduktan sonra. Şu anda herkes sabırsızlıkla o günün gelmesini beklemektedir.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments