Reza Zarrab davasını anlatan Zeyno Erkan kimdir?

Bugünlerde ABD’de Türkiye açısından çok önemli olan Reza Zarrab davası görülmektedir. Bu davayı anlatan en önemli karakter de Zeyno Erkan kimdir sorusu ise herkesin aklında.

Reza Zarrab davası

Bildiğiniz gibi Reza Zarrab ilk olarak 17/25 Aralık olarak isimlendirilen 2013 yılındaki davalar zamanı gözaltına alındı ve tutuklandı. Devam eden günlerde hükümet tarafından bu davanın aslında hükümete darbe olduğu söylendi ve operasyonlara katılan polis ve savcı, hakimler görevlerinden uzaklaştırıldı.

76 gün hapiste kaldıktan sonra Reza Zarrab salsıverildi ve dosya kapatıldı.

Tarihler 22 Mart 2016 tarihini gösterdiğinde ise Reza Zarrab bu defa ABD’de tutuklandı ve cezaevine gönderildi. O tarihten itibaren de cezaevindeydi.

Reza Zarrab’tan sonra bir diğer Türk vatandaşı olan Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı olan Hakan Atilla da tutuklandı.

Nihayet geçtiğimiz hafta dava başladı. Daha dava başlamadan Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu konuşulmaya başlandı. Dava başlayınca da bu kesinlik kazandı. Artık dava USA vs Hakan Atilla olarak devam ediyordu.

Dava Türk gazetelerinde pek yer bulmadı. Hem hükümet hem de gazeteler bu davanın yeni bir 17/25 Aralık olduğu üzerinde durmayı tercih etti.

Davayı merak eden vatandaşlar için bazı gazeteciler sosyal medya hesaplarından haberler girmeye başladılar. Şu ana kadar kimsenin ismini bile duymadığı Zeyno Erkan işte bu şekilde girdi hayatımıza. Her gün mahkeme önünden cep telefonu ile canlı yayın yapmaya ve mahkemede olanları anlatmaya başladı.

Zeyno Erkan

Zeyno Erkan kimdir?

Zeyno Erkan veya Zeynep Erkan olarak isimlendirebileceğimiz bu efsane kahraman hakkında çok fazla bir bilgi yok. Kendisi de bir bilgi vermiyor. Gazeteci değilim diyor. Davayı merak ettiğim için takip ediyorum diyor. Canlı yayın yapmasının sebebi de Türkiye’de davayı merak edenlere doğru bilgileri ulaştırmakmış.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir