Hangi bitkisel yağlar daha güvenli?

Bazı bitkisel yağlar, “kötü” kolesterolü artırabilen ve kalp-damar hastalıkları ve diyabete yol açabilen trans yağlar içerir.

Health.News sitesinin yaptığı araştırmaya göre doktorlar oksidasyona en dayanıklı ve buna bağlı olarak en sağlıklı ürünleri seçtiler.

Hindistan cevizi yağı liderler arasında. Doktorlara göre, bu yağın kalitesi, sekiz saatlik sürekli ısınmadan sonra bile korunuyor. Ürünün oksidasyon direnci,% 90’dan fazla doymuş yağ içermesi ile açıklanmaktadır. Uzmanlar arasında en güvenli olanlar arasında zeytin ve avokado yağı da vardı.

Zeytinyağı gibi, avokado yağı çok miktarda tekli doymamış yağ içerir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltan oleik asit bakımından zengindir. Bu yağ aynı zamanda kalp için de faydalıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, avokado yağı bakımından zengin bir diyetin kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor.

Ayçiçek yağı söz konusu olduğunda, doktorlar mümkün oldukça ayarında kullanmanızı öneriyor. Yüksek omega-6 içeriği nedeniyle, ürün iltihaplanmaya neden olabilir. Aynı zamanda daha hızlı oksitlenir, bu nedenle gıda ürünlerini düşük sıcaklıklarda kızartmak gerekiyor.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir