Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHayatımızı kolaylaştıran cihazlar kısırlığa neden olabilir

Hayatımızı kolaylaştıran cihazlar kısırlığa neden olabilir

Hayatımızın her alanında olan hayatımızı kolaylaştıran cihazlar ve teknolojik aletler yaşamı kolaylaştırsa da sağlık açısından oldukça zararlı. Bu teknolojik cihazlar hatta kısırlığı bile neden olabilir.

Cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve diğer teknolojik aletlerin kısırlığa yol açtığını söyleyen uzmanlar, mümkün olduğunca bu aletlerden uzak durmak gerektiğini, kullanılmadığında ise kapatılmasını söylüyor. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Günlük yaşamınızın parçası olan birçok şey aslında kısırlığınızın nedeni olabilir.

Hayatımızı kolaylaştıran cihazlar bazen sağlık açısından çok zararlı olabilirler

Bunlardan uzak durarak sperm ve yumurta kalitenizi artırabilirsiniz.” diyerek çocuk sahibi olamayan çiftleri uyarıyor. İşte üreme sağlığını etkileyen aletler:

CEP TELEFONU

Cep telefonları, özellikle radyasyon yayan diğer aletler ile birlikte kullanıldıklarında üreme sağlığını olumsuz etkiliyor. Cep telefonlarını bedeninize temas ettirmemeniz ve üreme organlarınıza yakın yerde taşımamanız gerekiyor. Kulaklıkla konuşmanız, yatarken mümkün olduğunca uzak bir yere koymanız veya kapatmanız da önemli korunma yollarından…

DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR VE Wİ-Fİ

Wİ-Fİ ve dizüstü bilgisayar kullanan erkeklerin yayılan elektromanyetik dalgalar ve testislerde oluşan yüksek ısı sebebiyle erkek kısırlığına yakalanma oranı, kullanmayanlara oranla çok daha yüksek. Bu teknolojik cihazlar, üreme fonksiyonlarını etkileyerek sperm hareketliliğini azaltıyor ve spermin genetik yapısına zarar veriyor.

MİKRODALGA FIRINLAR

Mikrodalga fırınların; kadınlarda âdet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, infertilite ve düşüklere sebep olduğu gösterilmiştir. Mikrodalga fırınlardan yayılan radyasyonun erkeklerde de sperm sayısını azalttığı düşünülmektedir. Fırınınızın kapağının sıkıca kapandığından emin olmanız ve çalışırken fırından mümkün olduğunca uzak durmanız sayılabilecek önlemlerden bazılarıdır.

ELEKTRİKLİ KÜÇÜK ALETLER

Bu cihazların birçoğu tek başına zararlı değildir. Aynı anda kullanılan birden fazla cihazın etkileri birleşerek zararlı olabilir. Çalışan cihazlardan uzak durmak ve kullanılmadıkları zaman fişten çekmek bu cihazların sebep olabileceği zararlı etkilerden korunmanızda yardımcı olur.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments