Azeri Pilavı Nasıl Yapılır, Azeri Pilavı Tarifi

Kardeş ülke Azerbaycan mutfağı ile çok ünlü. Özellikle Azeri Pilavı, Azerbaycan Pilavı ülkemizde de çok seviliyor. Bu yazımızda Azeri pilavı nasıl yapılır sorusuna cevap arayıp Azeri pilavı tarifi vereceğiz.

Azeri Pilavı

Azerbaycan kültür ve insanları olarak Türkiye’mize çok yakın. Yemekleri de öyle. Yemek kültürümüz de yakın. Azeri kardeşlerimiz de kebabı çok sever bizler de. Onlar da pilavı çok sever bizler de. Ancak Azeri Pilavı veya diğer ismi ile Azerbaycan Pilavı Türkiye’de hazırlanan pilavlardan farklı.

Yapımı çok uzun sürüyor. Ancak yemesi çok güzel oluyor.

Azeri Pilavı İçin Gerekli Malzemeler

2 – 3 su bardağı pirinç (uzun)
2 litre su
1 yemek kaşığı tuz
300 gr yağ
1 çay kaşığı zeferan

Hazırlanışı

Pilavı yapmağa başlamadan 2 3 saat önce pirinci tuzlu suya koyun. (Pirinci suda bıraktığınız zaman ezilmiyor) Zeferanın üzerine 1 su bardağı ılık su döküp 1 – 2 saat ıslatın ve ağzını kapatın.

Pilavı hazırlamak için büyük bir dibi kalın ağır tencere alın. Tahmini olarak 2 – 2,5 litre su koyun. Su kaynamaya başladığında içine 1 yemek kaşığı tuz dökün ve kaynayan suya suda bekletilmiş pirincin suyunu süzerek dökün, 10 – 15 dakikaya pirinç pişecektir. Ancak pirinç biraz sert olması lazım. Tam pişmemeli. Çünkü demlenmeye bırakacağız. Bu yüzden dikkatli olmalı ve pirinci suya tökdükten sonra mutlaka kontrol etmelisiniz. Yoksa pirinç çok pişince ezilecek ve tüm zahmetiniz boşa gidecektir.

Daha sonra pirinci süzmelisiniz. Kazanın içine 200 – 250 gr. yağ koyup eritin. Kazanın alt tarafına lavaş koyup uzerine pirinci dökün. (Pirinç tane tane olması gerekiyor. Pirincin uzerine yine erimiş yağ gezdirip üstünü temiz bir şeyle kapatın. Buharını kaybetmemesi için. Kısık ateşte demlenmeye koyun.

15 – 20 dakika sonra tencerenin ağzını açıp ıslattığınız zeferanlı suyu pirincin uzerinde gezdirin. Ağzını kapatıp 1 – 1,5 saatliğine demlenmeye koyun.

Azeri Pilavı servis edilirken ilk başta tencerenin altına koyduğumuz lavaş ile birlikte servis edilir. Her kaba bir parça lavaş koymayı unutmayın.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

2 Responses

 1. Aynur Gamberova dedi ki:

  Okuyan herkese merhaba!

  Türkiyeli kardeşlerimizi çok seviyoruz. Sizlerin de mutfağımıza ilgi duymanız bizi sevindirdi. Azeri Pilavı çok muhteşem bir tat. Mutlaka denemelisiniz.

  Azerbaycan Pilavı sade de yenebilir ayrıca hazırlanmış bir üzle de servis edilebilir. Her iki türlü de çok güzel.

  Azerbaycandan selamlar!

  Aynur Gamberova

 2. Halit Bahçıvan dedi ki:

  Bir defa Bakü Azerbaycan ziyaretim olmuştu. Arkadaşımın kayınvalidesi çok güzel Azeri Pilavı yapmıştı. Çok beğenmiştim. Ancak bir daha da yiyemedim.

  İstanbul, Konya, Ankara, Antalya, İzmir şehirlerinde yiyebileceğim bir yer varsa lütfen beni haberdar edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir