Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaAileBoşanma kararı vermeden önce…

Boşanma kararı vermeden önce…

Aile yapısını ve üyelerini etkileyen değişimlerin başında boşanma gelmektedir. Maalesef günümüzde eşler hissi davranarak çok kolay ayrılık kararı alabilmektedirler. Boşanmanın olumsuz etkilerinden hiç kuşkusuz en çok da çocuklar zarar görmektedir.

Boşanma kararı vermeden önce iyi düşünün

* Boşanma sürecini yaşamamak için eş seçiminde dikkat etmek, söz ve nişan aşamasında karşı tarafı iyi tanımak, gelen her mesajı iyi değerlendirmek, beklenti ve sorumlulukları açık ve net bir şekilde konuşmak gerekir.

* Çiftlerin evlilik konusunda bilgilenmeleri, aile büyüklerinin tecrübelerinden istifade etmeleri, evlilik okulu gibi eğitim programlarına katılmaları daha sağlıklı karar vermelerini sağlayacaktır.

* Eşlerin, kişilik yapıları hakkında bilgi sahibi olmaları, birbirlerini değiştirmeye çalışmak yerine oldukları gibi kabul etmeleri sorunların üstesinden daha kolay gelmelerini sağlayacaktır.

* Evlilik hayatında yaşanan en küçük olumsuzluk ve tartışmada yataklar ayrılmamalı, ev terk edilmemeli ve boşanma kelimesi bir tehdit aracı olarak kullanılmamalıdır.

* Çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce ilişkinin genel durumunu gözden geçirmek gerekmektedir. Çocuk, evliliği ayakta tutacak, bozuk olan ilişkiyi düzeltecek bir kurtarıcı olarak görülmemelidir.

* Sorunlarla başa çıkmakta zorlanıldığında, aile büyüklerinden ya da bir aile terapistinden yardım almaktan çekinilmemelidir. Sorunları büyümeden ve büyütmeden çözmek gerekir.

* Boşanma öncesinde alınacak psikolojik yardım, eşlerin kendilerini sorgulamalarını ve ilişkilerini daha objektif değerlendirmelerini ve daha sağlıklı bir ruhsal yapıya kavuşmalarını sağlayacaktır.

Unutmayın! Emek vermediğiniz bir sevgiyi yaşatamaz, ilişkiyi sürdüremezsiniz.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments