Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaAileÇocuğu sabah kaldırmanın yöntemleri - 6 yöntem

Çocuğu sabah kaldırmanın yöntemleri – 6 yöntem

Sabahları ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili yaşadığı sıkıntılardan biri de çocukların geç kalkmasıdır. Çocuk bir türlü yataktan kalkamaz, elini yüzünü yıkamaz, kahvaltıya oturamaz. Özellikle anneler bu vakitlerde çok gerilir. Çünkü servis gelecektir, okula geç kalacaktır. Uzman Pedagog Adem Güneş’e göre bu gerginlikle güne başlayan çocuğun okulda sorun yaşamaması, arkadaşlarıyla çatışmadan günü bitirmesi düşünülemez.

Çocuk için günü kaliteli yaşamanın en temel şartı, sabahın keyifli başlamasıdır. Çocuğun vaktinde kalkabilmesinin ilk şartını ebeveynin pozitif ruh haline bağlayan Güneş, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki güne gergin başlayan ebeveynlerin çocukları yataktan kalkmakta zorluk çekiyorlar. Çocuğu yataktan kaldıran şey ebeveyn bağırtısı değil, yaşama sevincidir” diyor.

Çocuğu sabah kaldırmanın yöntemleri nelerdir?

* Televizyonun aktif kullanıldığı bir evde çocuk erken yatmaz. Çocuğunu keyifle güne başlatmak isteyen ebeveynler hafta içi televizyon kullanım alışkanlığını gözden geçirmeli.

* Çocuğu uyandırma girişimi, kahvaltı saatinden en az 45 dakika önce başlamalıdır. Bu süre, vücudun uyku durumundan uyanık hale geçebilmesi için gerekli olan asgari süredir.

* Sallayarak, sarsarak, üzerine su damlatarak uyandırmak oldukça yanlıştır. Doğru olan, camlarının hafifçe açılması ve odaya serin bir rüzgârın alınmasıdır. Serin esinti, tene dokunduğunda çocuk hem fiziksel olarak ve hem de temiz havanın içerdiği oksijenle zihinsel olarak uyarılmış olacaktır.

* Mutfakta keyifle kahvaltı hazırlayan ebeveynin yanında kısık sesli bir radyodan duyulan şarkılar, çocuğun ruhen uyanmasına katkı sağlar. Çalan şarkıların ruhu uyandırmasının haricinde, uyanmış ruhu ile müzik dinleyen bir ebeveynin varlığı çocuğa yaşama sevinci verir.

* Çocuğunu kaldırmaya gelen ebeveyn gece kıyafetlerini değiştirmemişse, kendini güne hazır hale getirmemişse, çocuğun yatakta kalış süresi uzar. Ebeveynini güne hazır gören çocuk ondan güç alır.

* Birkaç dakika sürecek bu ilk hazırlığın ardından çocuğun yanına uzanmak, onun kulağına sevgi sözleri fısıldamak, yatağın içinde oynaşmak, güne başlaması için ona duygusal güç verecektir. Unutmamak gerek ki duygusal gücü olmayan çocuğun, yataktan kalkabilecek fiziksel gücü olmaz.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments