Aileleri Çocukları Koruyan Uygulama İhbar Web

İhbar web ihbarweb.org.trGünümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Tek tıkla milyonlarca bilgi önümüze geliyor. İşte İhbar Web ihbarweb.org.tr bu aşamada devreye giriyor. Bu milyonlarca bilgiden zararlı olanları tespit etmek.

Bilgi İhbar Merkezi İhbar Web nasıl kuruldu?

Bilgi İhbar Merkezi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 4/ 5/2007 Tarihli ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanununun 10. Maddesinin 4. Fıkrasının (d) bendi uyarınca kurulmuştur.

Buna bağlı olarak açılan ihbarweb.org.tr sitesi açılmıştır. Bu site 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanununun 8. maddesinde yer alan suçlarla ilgili içeriklerin web üzerinden ihbar edilebilmesi amacıyla 23 Kasım 2007’den beri yayındadır.

Ne tür içerikler şikayet edilebilir?

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanununun 8. maddesinde yer alan aşağıdaki suçlarla ilgili şikayetlerinizi ihbarweb.org.tr sitesi üzerinden bildirebilirsiniz.

1. İntihara Yönlendirme,
2. Çocukların Cinsel İstismarı,
3. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,
4. Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,
4. Müstehcenlik,
6. Fuhuş,
7. Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,
8. Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar

Çocuklarımıza güvenli internet ortamı sunmak için yukarıda sayılan alanlarda içerik barındırdığınız düşündüğünüz siteleri lütfen ihbar edin. Böylece sanal ortam daha temiz hale gelecektir.

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

2 Responses

  1. Mücahit Karahan dedi ki:

    İhbar web çok güzel düşünülmüş bir şey. Ancak ihbar gönderdikten sonra haftalarca hiç bir işlem yapılmıyor. Şahsen ben birkaç ahlaksız siteyi ihbar ettim. Belki bir ay oldu işkem yapılmadı.

    • Seda Koyuncu dedi ki:

      Bence sadece ihbarweb sitesi açmakla bu iş çözülmez. Bunun için özel yetişmiş eleman ihtiyacı da var. Her gün belki de binlerce ihbar yağıyordur. bunları değerlendirmek için de mutlaka siteyi incelemek gerek. Dolayısı ile zaman alıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir