Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGerekli BilgilerTelefon ve klavyede sonsuzluk işareti ∞ nasıl yapılır?

Telefon ve klavyede sonsuzluk işareti ∞ nasıl yapılır?

Bu konumuzda sizlere genel olaran sonsuzluk işareti ve sonsuzluk emojisi, sonsuzluk işareti emoji kopyala ve bu işaretin bilgisayar, cep telefonu, whatsapp, viber, instagram, facebook kullanırken nasıl yazılacağını anlatacağız. Umarız konumuz ihtiyacı olanlara yardımcı olur. Öncelikle sonsuzluk işareti nedir onu açıklayalım.

10 kasım Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölüm yıldönümü. Sabah saat 9.05’te sirenler çalar ve herkes saygı duruşunda bulunur. Bu özel günde  birçok firma ilan yayınlar. İlanlarda herkesin dikkatini çeken birşey olmuştur. 1881 -1938 yazmaz. Genelde 1881 – 193∞ şeklinde yazılır.

sonsuzluk işareti atatürk
Mustafa Kemal Atatürk için kullanılan sonsuzluk işareti

Peki bu sonsuzluk işareti nasıl yapılır? İşte bu makalemizde size bunu anlatacağız. Zor gibi görünebilir ama aslında çok kolay.

Sonsuzluk işareti bilgisayar veya telefonu az çok kullanabilen birisinin yapabileceği iştir.

Klavyede sonsuzluk işareti ∞ nasıl yapılır?

Klavyede yani bilgisayarda sonsuzluk işaretini birkaç yolla yapa biliriz.

ALT tuşu ile

 • ALT tuşuna basılı tutarak 8734 tuşlarına basıyorsunuz. ALT + 8734

Kopyala yapıştır yöntemi ile

 • ∞ işaretini kopyalayın ve istediğini yere yapıştırın.

Karakter eşlem kullanma

windows donaıları karakter eşlem
Sonsuzluk işareti ve sonsuzluk emojisi

Windows Character Map veya Türrkçe ismi ile Karakter Eşlem programını kullanarak her türlü özel karakteri yazabiliriz. Bu program Windows sistemlerde mutlaka bulunur.

Bu programa ulaşmak için BAŞLAT düğmesine tıklayıp, Tüm Programlar kısmında Windows Donatıları altındaki Karakter Eşlem tıklıyoruz.

Bunun kısa yolu da var. Bu kadar uğraşmak istemezseniz yandaki resimde gördüğünüz gibi BAŞLAT menüsünün hemen sağ tarafında arama işareti var. Oraya tıklayıp karakter yazın. Karakter Eşlem programı çıkacaktır. Tıklayıp aça bilirsiniz.

Cep telefonunda sonsuzluk işareti ∞ nasıl yapılır?

WhatsApp, Viber gibi programlarda sonsuzluk işaret yapmak olanağı yok şu anda. Menüde böyle bir karakter yok. Bu sebeple buraya yazdığımız sonsuzluk işaretini kopyalayıp yapıştırarak kullanabilirsiniz. ∞ işaretini kopyala yapıştır yapınız.

Sonsuz nedir? Sonsuzluk tanımı

Sonsuz, eski Yunanca Lemniscate kelimesinden gelmektedir, (sembol: ∞) çoğunlukla matematik ve fizikte herhangi bir sonu olmayan şeyleri ve sayıları tarif etmekte kullanılan soyut bir kavramdır.

Matematikte “sonsuz” kavramı sıklıkla bir sayıymış gibi ele alınır yalnız aslında gerçek sayılar türünde bir sayı değildir. Sonsuz küçük değerlerini içeren sayı sistemlerinde bu son küçüklerin karşıtı bir sonsuz sayıdır. 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında Georg Cantor sonsuz ve sonsuz kümeler ile ilgili birçok fikre şekil verdi. Geliştirdiği kuramda farklı boyutlarda sonsuz kümeler yer almaktadır. Örneğin, tamsayıların oluştuğu küme sayılabilir sonsuzken gerçek sayıların oluşturduğu sonsuz küme ise sayılamaz sonsuzdur.

Sonsuzluk emojisi

Günlük kullandığımız iletişim araçları Viber, Whatsapp, IMO, Bip, WeChat yüzlerce emoji içerir. Sonsuzluk Emojisi de bunlardan bir tanesidir.

Whatsapp kullananlar sonsuzluk emojisi için !?# yazan yere tıklayınca oradaki karakterler arasından bulabilirler.

Sonsuzluk işareti emoji kopyala telefon

Sosyal medya ve diğer platformlarda en çok aranan kelimelerden olan sonsuzluk işareti emoji kopyala telefon için de birşeyler karalamak istedik. Telefon için emoji kopyalamanıza gerek yok. Zaten emoji üzerine tıkladığınızda direk ekranınızda belirecek.

En çok aranan konulardan bir tanesi de 1938 sonsuzluk yazısı nasıl yapılır şeklindedir.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

13 YORUMLAR

 1. Mustafa Kemal Atatürk 1938 yılında vefat etmiş. Şimdi bunun ölüm tarihinin son rakamı yerine sonsuzluk işaret koyunca ne oluyor ki? Atatürk ölmemiş mi ölüyor? Kalplerde mi yaşıyor? Lütfen bunu birisi bana anlatabilir mi?

  Çünkü hepimiz elhemdülillah müslümanız. Biliyoruz ki, insanlar ölümlüdür. Doğar, yaşar ve ölür. Arkasından ise yaptıkları kalır geriye. Kendisi ise hesap vermeye ALLAH (CC) huzuruna gider.

  Daha alıp da sanki haşa o ölümsüzmüş gibi davranmanın bir anlamı yok. Atatürk de bir insanoğlu idi. Yaşadı ve öldü. Gerisi teferrüat bence.

 2. Aynur hanım sanki durumu biraz yanlış anlamışsınız. İsminiz soyadınız biraz yabancı geldi. Türkiye’demi yaşıyorsunuz bilmiyorum ama işin aslını galiba yanlış biliyorsunuz.
  Resimlerdeki sonsuzluk işareti kötü bir anlam ifade etmiyor. Sadece Atatürk sevgisinin bir göstergesi. Bence olaya sadece bu yönü ile bakın. Yoksa herkes biliyor ki, Atatürk vefat etti.
  Ancak şunu da unutmayın ki, özellikle son yıllarda ülkede baş verenler Atatürk sevgisini daha da artırıyor. özlem de diyebiliriz buna.

 3. Basit bir sonsuzluk işareti nasıl yapılır konusunu nasıl Atatürk’e bağlamışsınız anlamadım. Aslında konuda anlatanlar iyiniyetli ancak yorumlar yazanların kafası karışmış galiba.
  Sonsuzluk işareti bir matematik kavramı. Ancak bilgisayar kullanımının artması ile birlikte normal mesajlarda da kullanımı artan bir işaret.
  Bırakalım bir matematik terimi olarak kalsın bence. Her şey bitti şimdi de sonsuzluk işareti üzerinden siyasi mesajlar vermeyelim 🙂

 4. Bizim blogları yabancılar gezse inanın çok şaşırırlar. Ülkede her sorun bitmiş gibi sonsuzluk işareti tartışılıyor. Uyanın artık millet marsa koloni kuruyor.

  Sonsuzluk işareti nasıl yapılır yapılsın. Arayan mutlaka bulur. Siz Türkiye ekonomisi çökecek mi çökmeyecek mi ona bakın bence.

  Dolar olmuş 3.25. 4 dolara doğru hızla gidiyor. Kimsenin umrunda değil. Umrumuzda olunca geç ola bilir.

  • Şimdi doların 4 TL olmasının bu konu ile ne alakası var? Ben şu na ihtiyac oldu sonsuzluk işareti arıyorum. Dolar isterse 7 TL olsun isterse 1 dolar 1 TL olsun yine ihtiyacımız ola bilir.

   Lütfen her konuyu siyasete çekmeyin. Yeter artık ya. Millet hasta oldu artık. Kime dolar ihtiyaçsa dolar ile ilgilensin. Kime de sonsuzluk işareti nasıl yapılır öğrenmek gerekli ise onunla. Siyasiler de her konuyu siyasete çekmesinler artık.

 5. Benim garip ülkem. Seni ne durumlara soktular. Konunun başlığı klavyede veya mobil telefonda sonsuzluk işareti nasıl yapılır ancak yorumlar siyasi. Ne kadar ayrıştırdılar bizleri.

  İnşallah yakında birbirimize düşmeyiz. Kardeşi kanı dökülmez. Bu kadar söylüyorum.

 6. Ya arkadaşlar yardım lütfen. Whatsapp için sonsuzluk işareti nasıl yapılır bulamadım bir türlü. Acil yardımlarınız gerekiyor. Lütfen bu yorumumu okur okumaz cevap bekliyrum birinizden.

  Çok uğraştım ama bulamadım bir türlü. Benim için çok önemli.

 7. Whatsapp, Viber, IMO, Google Hangouts, Line, Facebook Messenger ve diğer tüm uygulamalar için en güzel sonsuzluk işareti yazma yöntemi kopyala yapıştır etmektir arkadaşlar. Bundan daha iyi yöntem ben bulamadım. Bulan varsa yazsın biz de öğrenelim.

  Diğer sosyal medya hesapları da aynı. Facebook, Google Plus, Instagram, Vine, Twitter, Linkedin ve şimdi aklıma gelmeyen tüm sosyal medya sitelerinde copy past en doğru çözüm gibi duruyor.

 8. Bunun daha kolay yolu olmalı. Ben cep telefonlarında Whatsapp, Viber, Instagram, Twitter, Pinterest, Facebook hiç birinde sonsuzluk işareti çıkartamıyorum.

  Bence Samsung, HTC ve Apple firmaları ürettikleri telefonlara iPhone, iPad, Samsung Galaxy, Note ve Samsung tabletlere sonsuzluk işaretini klavyeler eklemeli.

  Çok zor iş değil. Binlerce yazılımcısı var. Telefon üreticilerinden bu konuya çözüm bekliyorum.

 9. Belki komik gelecektir ama en sonunda dayanamayıp GOOGLE, FACEBOOK firmalarına yazacağım. Şu sonsuzluk işareti WHATSAPP ve diğer uygulamalarda bulunsun diye. Bu kadar kararlıyım yani 🙂

 10. Sonsuzluk işareti iyi ki MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ile özdeşleşmiş. Çok yakışıyor. Sonsuzluk işareti nasıl yapılır daha detaylı bilgi için

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments