Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaHaberWhatsApp kullanan kamu çalışanlarına uyarı

WhatsApp kullanan kamu çalışanlarına uyarı

WhatsApp, Viber, Skype ve diğer tüm mesajlaşma uygulamaları yurtdışı menşeli. Türkiye’de bu alanda hazırlanmış herhangi bir uygulama bulunmuyor. Bazı küçük yazılımlarsa ihtiyaçları karşılamaktan çok öte. Ülkede milyonlarca insan ABD, İsrail menşeli yazılımları kullanıyor cep telefonlarında.

Ancak iş ülke güvenliğine gelince durum değişiyor. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, “Gizli” ibareli bir yazı ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olan personelleri uyardı. Sebep yukarıda bahsettiğimiz yabancı menşeli mesajlaşma yazılımlarını kullanmaları. Başbakanlık güvenlik uzmanları bu uygulamalar üzerinden yapılan görüşmelerin yabancı istihbarat elemanlarının eline geçebileceğinden şüpheleniyor. Bu sebeple de kurumları uyarıyor.

Neden kamu çalışanları WhatsApp kullanmamalı?

– Kritik görev icra eden kamu kurum ve kuruluş personelinin çalışma ortamlarında veya görevi sırasında yanında bulundurduğu akıllı cihazın görevin gizliliğini tehlikeye düşüreceği bilinciyle hareket etmesi önem arz etmektedir.

– Kurum mahremiyetini içeren görüşme ve yazışmaların anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılmaması uygun olacaktır.

– Kurulacak uygulamalar için verilecek izinler dikkatle incelenmelidir.

– Uygulama kurulumları, resmi uygulama sağlayıcılarından yapılmalıdır.

– Başta WhatsApp olmak üzere diğer benzer uygulamalara alternatif olarak milli uygulamaların kullanılması yaygınlaştırılmalıdır.

Başbakanlık uyarısında milli uygulamaların kullanılması tavsiye ediliyor ancak piyasada milli bir uygulama malesef yok. Birkaç küçük uygulama ise ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

 1. Tamam devlet baba kullanma diyorsa kullanmayalım ama yerine hangi mesajlaşma uygulamasını kullanacağız? Benim bildiğim yok. Bu tür programlar çok fazla maliyetle yapılır. WhatsApp sırtını facebook sitesine dayadığı için ücretsiz. Normalde hep paralı. Yada uygulama ücretsiz ancak eklentiler ücretli.
  Uğraşsınlar yerli ve milli yazılım firmaları. Belki yazarlar milli bir mesajlaşma uygulaması. Biz de seve seve destekler ve kullanırız.
  Uzun yıllardır hükümet yerli arama motoru üzerinde çalışıyoruz diyorlardı. Şimdi bakıyoruz fos çıktı. Yok öyle birşey.
  Yerli araba dediler yine fos çıktı. Bakan kendisi söyledi. Yerli araba projemiz yok. Yanlış anlaşıldı dedi.
  Şimdi de biraz yerli ve milli mesaj uygulamsı ile oyalanalım. Nasıl olsa birkaç seneye kalmaz bu da olmadı WhatsApp kullanmaya devam edin derler.
  Bizler devlet memuruyuz. Ekmeğimiz o kapıdan. Kullanma diyorlarsa yine de kullanmayız. Aha da siliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments