Kardeş Ülke Azerbaycan 18 Ekim Bağımsızlık Gününü Kutluyor

Bir millet iki devlet sözünün muhatabı kardeş ülke Azerbaycan bugün 18 Ekim Bağımsızlık Günü kutlamaları yapıyor.

Azerbaycan Bağımsızlık Günü, Azerbaycan tarihinde en önemli günlerden biridir. Her yıl 18 Ekim’de kutlanmaktadır.

20. yüzyılın sonlarında SSCB’nin dağılması neticesinde Azerbaycan bağımsızlığını yeniden kazandı. 8 Ekim 1991’de, Azerbaycan Sovyet Meclisi olağanüstü oturumu 4 gün boyunca sürdü. Sonunda 18 Ekim 1991’de Ali Sovyet, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığı ile ilgili Anayasal tarihi bir belge kabul etti.

Aynı zamanda, 360 milletvekilinin 258’i bu kanun için oy kullanırken, diğerleri oturuma katılmadı ya da oy kullanmadı. Anayasa maddesi, bağımsız Azerbaycan devletinin 1918-1920 yıllarında var olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin yasal halefi olduğunu belirtmektedir. Anayasa maddeleri 6 fasıl ve 32 maddeden oluşur.

29 Aralık 1991 tarihinde yapılan ülke çapında yapılan referandumda konu tartışıldı ve nüfusun% 95’i ülkenin bağımsızlığı, egemenliği ve bağımsızlığı lehinde oy kullandı.

Azerbaycan’ın bağımsızlığını geri kazandıktan sonra devlet bayrağı, marş ve amblem yasaları kabul edildi.

 

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

1 Response

  1. Aydan Karabacak dedi ki:

    Bağımsızlık günün kutlu olsun Azerbaycan! Sizleri çok seviyoruz Azeri kardeşlerimiz. Büyük Turan gerçekleşsin artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir