Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHikayelerSarı Öküzün Hikayesi - Olaylara bir de bu açıdan bakın

Sarı Öküzün Hikayesi – Olaylara bir de bu açıdan bakın

Ormanda aslanlar uzun zamandır yemek sorunu yaşıyormuş. Bir gün Aslan Kral ormandaki diğer aslanları toplantıya çağırmış. Aslanlar gelip salonda yerlerni almış kralı pür dikkat dinliyorlarmış. Aslan Kral; “Sözde aslanız. Ancak uzun zamandır karnımız doymuyor. Maymunları ağaçtan ağaca zıplıyor yakalayamıyoruz. Fil deseniz çok iri. Saldırdıkmı bizi hep geri püskürtüyor. Geyik yakalayalım dedik çok hızlı yetişemiyoruz. Öküzler var. Onlar tam dişimize göre ama yaklaşınca hepsi birden saldırıyor. Onlara da diş geçiremiyoruz. Biz ne yapacağız. Aç kalmamak için bir yol bulmamız lazım” demiş.

Bir türlü çözememişler. En sonunda aslanlardan birisi “Benim çok iyi tanıdığım kurnaz mı kurnaz bir tilki var. Ona danışalım bize yardımcı olabilir” demiş. Aslan Kral bu fikri mecburen kabul etmiş. Ormanda aslanlar tilkiye mecbur kalmış dedikodusu çıksa çok kötü olur ama yapacak birşey de yokmuş. Açlık ağır basmış.

Tilki aslanları dinlemiş. Çok kolay demiş. Ama beni hep tok tutacaksınız. Bana hiç yan bakmayacaksınız.

Aslanlar mecbur her şartı kabul etmiş. Tilki öküzlerin bulunduğu otlağa gitmiş. Sizinle birşey görüşeceğim. Biliyorsunuz aslanlar devamlı size saldırıyor. Onların husumeti sizle değil. İçinizdeki sarı öküz onları sinir ediyor. Onu istiyorlar. Sarı Öküzü onlara verirseniz artık otlağınızda rahat rahat otlayabileceksiniz. Öküzler düşünüp taşınıyorlar. Madem sorunları sadece sarı öküzle verelim bitsin bu iş diyorlar. Bazıları buna karşı çıksa da çoğunluk öyle isteyince sarı öküzü aslanlara veriyorlar.

Aslanlar bir hafta ortada gözükmüyor. Sonra yine tilki çıkageliyor. Aslanlardan haber var. Şimdi de ala öküze sinir oluyorlarmış. Öküzler ala öküzü de verelim diyor. Böylece her bir hafta on günde bir tilki çıkageliyor, uzun öküzü… kısa öküzü… şişman öküzü… diyerekten öküzlerden birisini vermelerini istiyor.

Öküzlerin sayısı iyice azalıyor. Artık aslanlara karşı koyacak güçleri de olmuyor. Aslanlar acıkınca gelip bir öküzü alıp gidiyorlarmış.

Aslanlar ufukta her gözüktüğünde öküzler “Keşke o sarı öküzü vermeseydik” diyorlarmış ama iş işten çoktan geçmiş. Tilki parçala ve yut taktiği ile öküzleri aslanlara av etmiş.

Öküzlük işte böyle bir şey.

Gonca
Goncahttps://www.gonca.com
1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments