Uykudan Korkma Hastalığı Nedir?

Psikolojik hastalıklar arasında sık görülebilen uykudan korkma hastalığı kişinin rahat bir şekilde uyumasını önleyen bir rahatsızlıktır. Hastalık oldukça rahatsızlık vericidir çünkü bu durumda olanlar kesintisiz bir şekilde uyuyamadıklarından günlük yaşamlarına önemli etkisi olabilmektedir.

Uykudan Korkma Hastalığı Tanımı Nedir?

Uykudan korkma hastalığı tanımı itibariyle kişinin rahat bir şekilde uyuyamamasına neden olur. Özellikle öldürücü boyutlara da varabilmektedir. Çünkü kişinin uyku kalitesini düşürerek ihtiyacı olan uyku sürelerini elde etmesini önlemektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler uykularında kötü rüya görmekten korkmaktadırlar. Aynı zamanda uyku zamanının boşa giden bir durum olduğunu da düşünerek uyumayabilmektedirler. Aynı zamanda rüyada öldüklerini görmekten de korkabilirler ve uyumaktan bu yüzden kaçınıyor olabilirler.

Esasında uykudan korkma rahatsızlığı kabus görme durumu ile iç içe bulunmaktadır. Vücudun doğal ihtiyacı olan uyku bu kişiler için oldukça rahatsız edici bir boyuta gelmiştir. Bu rahatsızlıktan mustarip olanlar sürekli teyakkuz halindedirler. Akşam olduğunda, yatağa uyumak için gitme zamanları geldiğinde bile rahatsızlık duyarlar. Bu türden endişeler hastalığı olan kişilerin psikolojik olarak tükenmesine neden olabilir ve deliliğe kadar durum varabilir. Bu rahatsızlık kendisini hafif olarak da gösterebilmektedir.

Hafif olarak gösterdiğinde kişiler uykuya dalabilmektedirler fakat rahat şekilde uyuyamazlar. Yorgun ve bitkin şekilde uyanmış oluyorlar. Özellikle hayata, insanlara, olaylara yönelik ilgilerini kaybederler ve öfke, saldırganlık davranışları gösterirler. Uykudan korkmakta olduklarından yeterli şekilde uyuyamadıkları için de sanrılar görmeye başlarlar ve bu durum da başka psikolojik rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Uykudan Korkma Hastalığı Kimlerde Olur?

Uykudan korkma hastalığına yakalananlar her yaştan ve cinsiyetten insanlar olabilmektedir. Genelde uykuya dalma, ölüm ve kabus görme gibi korkular ile iç içe yaşayan bu kimseler dengesiz bir hayat sürmeye başlayacaklardır. Hastalığa sahip olan bireylerde genelde uyku ile ilgili olarak olumsuz deneyim yaşamlarının bir döneminde yaşanmıştır. Belirtmek gerekirse bu hastalık fiziksel bir hastalık olmayıp psikolojik kaynaklı bir hastalıktır. Bu yüzden psikolojik tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi gerekir.

Uykudan Korkma Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uykudan korkma hastalığı temelde fobi tedavisine dayanır. Bu durum da fobi olduğundan, psikolojik yönlendirmeler ile kişinin bu fobiyi aşması sağlanacaktır. Tüm fobilerde oluşan kaygının giderilmesi bu hastalıkta önemlidir. Kaygıyı azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak bu hastalığın önlenmesi için etkili olacaktır. Aynı zamanda meditasyon ve yoga gibi pratikler de bu etkileri azaltmak için etkili olacaktır. Çünkü meditasyon ve yoga gibi pratikler zihnin rahatlamasını, düşüncelerin temizlenmesine ve arınmasına yardımcı olurlar.

Bazı durumlarda tedavi için ilaç tedavisi de uygulanabilir. İlaç tedavisi uyku getiri ilaçlardan oluşur. Özellikle hastalığın ilk kısımlarında kişilerin uykuya duydukları ihtiyaç göz önünde tutulduğunda, uyku hapları ile tedavi yöntemi kişilerin hem uykuya alışmalarını hem de sağlıkları için gerekli olan uykuyu alabilmelerini sağlayacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir