Azerbaycan’ın Yöresel Yemekleri

Kardeş ülke Azerbaycan yöresel yemekleri ile çok ünlü. Bakü, Zagatala, Kuba, Şamahı, Nahçıvan tam bir yemek şöleni sunabilir size. Onlarca çeşit farklı kebat, 25 çeşit dolma, bir çok çeşit Azeri pilavı, Azerbaycan’a özgü mantı ve daha nice yemekler sizlerin beğenisine sunulacak. Mutlaka bir Azerbaycan gezi planı yapmanız lazım.

Azerbaycan Pilavı

Plov veya Pilav, Azerbaycan’ın yanı sıra Asya ve Doğu Avrupa’nın diğer yerlerinde de geleneksel bir besindir. Azerbaycan pilavı aromatik otlar, kızarmış et ve sebzelerle pişirilmiş safran aromalı pirinç kullanır. Farklı restoranların kendi stilleri vardır, yani aynı tadı iki kez elde edemezsiniz. Çoğu restoranda Azerbaycan Pilavı bulabilirsiniz.

Azerbaycan Pilavı

Kebap

Kebap Azerbaycan sofrasının vazgeçilmezidir. Çeşitli baharatlı et ve sebzeler şişe geçirilir ve mangalda pişirilir. Yerel bir aileye misafirliğe giderseniz, muhtemelen daha fazla değilse de sofrada mutlaka bir kebabınız olur.

Lüle Kebap, şişlerde ağız sulandıran mangalda kıyılmış kuzudan oluşan özel bir kebap türüdür.

Kebap

Düşbere

Mantının Azerbaycan versiyonu, düşbere, kuzu etinde servis edilen küçük hamur dolması topları. Kıyma, domates ve soğanla yapılır, kuru nane, şarap sirkesi ve sarımsakla servis edilir.

Düşbere

Dolma

Kuzu kıyma ve lahana veya asma yapraklarına sarılmış otlar ve baharatlar ile doldurulmuş pirinç, Azerbaycan dolmasını ortaya çıkartır. Dolmanın bölgeye ve mevsime bağlı olarak 25’ten fazla çeşidi vardır. Dolma kış ve ilkbaharda asma yaprağı, yaz aylarında patlıcan ve biber, sonbaharda lahana yaprakları kullanır yapılır.

Dolma

Gonca

1995 doğumlu Gonca KAPLAN Galatasaray Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü mezunudur. Anne Bebek, Dekorasyon, Güzel Sözler, Kültür Sanat, Moda, Teknoloji, Yemek Tarifleri ve diğer konularda yazılarını sahip olduğu Gonca sitesi üzerinden sizlerle paylaşmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir